0
Z filmu a kníh

„Po strništi bos“

Dráma / Komédia

Česko / Slovensko / Dánsko, 2017, 111 min

Réžia:

 Jan Svěrák

Predloha:

 Zdeněk Svěrák (kniha)

Scenár:

 Jan Svěrák

Kamera:

 Vladimír Smutný

Hudba:

 Michal Novinski

Hrajú:

Ondřej VetchýTereza VoříškováAlois GrecJan TřískaViera PavlíkováOldřich KaiserZuzana StivínováHynek ČermákPetra ŠpalkováZdeněk SvěrákSebastian PošmournýMiroslav HanušPetr BruknerMiroslav TáborskýDominika FrydrychováIvana LokajováMartin HavelkaMartin UhlířVáclav HubkaJosef BedlivýViktor AntonioRobert BártaPetr ReidingerMarek ŠimonJaroslava PokornáZuzana HodkováLenka LoubalováIvana Valešová

Úvodom:

Videli ste film Obecná škola či Vratné láhve? Nie? Tak okamžite napraviť a potom sa vrátiť k tejto recenzií. Bude Vám to dávať totiž oveľa väčší zmysel. Neviem prečo sa mi zas hrnú slzy do očí. Ale nepredbiehajme. Jedná sa o príbeh odohrávajúci a v dobe Protektorátu. Vždy som sa hrozne chcela presúvať v čase a vedieť aké to bolo kedysi. Lenže to je hudba budúcnosti. Verím, že ak si pozriete tento film, úplne vás pohltí doba v ktorej sa odohráva.

Dej v skratke:

Dramatické okolnosti prinútia mladú rodinu vysťahovať sa z centra Prahy na dedinu. Najväčšie dobrodružstvo je to pre malého Eda (Alois Grec). Chlapec žijúci uprostred veľkomesta sa dostáva na dedinu kde sa postupne naučí pásť húsky, nakálať drevo a dokonca sa z neho stane ozajstný muž. Cez to všetko zisťuje, že vzťahy v jeho rodine sú veľmi komplikované. Spoznáva brata svojho otca ktorého v rodine nevolajú inak ako „Vlk“ (Oldřich Kaiser). Je jeho priateľ alebo nepriateľ? Dokáže sa prispôsobiť životu na dedine? A ako to celé vlastne dopadne? Uvidíte v kine.

Z môjho pohľadu:

Zdeněk Svěrák nám prerozpráva kus svojho života. Do role seba samého obsadil z môjho pohľadu geniálneho chlapca (Alois Grec), ktorému odstávajú uši a v očiach má pravú chlapčenskú zvedavosť. Zaujíma ho všetko naokolo a snaží sa vyznať v tom „chaose“ čo sa okolo neho deje. Celý príbeh je z jeho pohľadu a po čase sa dostanete úplne do jeho hlavy. Znova je tu pre mňa príbeh z pohľadu dieťaťa a opäť sa nejedná o jednoduchú tému. Počas celého filmu prežívame jedno veľké chlapčenské dobrodružstvo.

Z metského chlapca sa behom pár dní musí stať „chlap z dediny“. Aby si získal priateľov čaká ho krst ohňom. Učí sa chodiť na boso po horúcom asfalte, poorať pôdu, či dohodiť kameňom čo najďalej. Do partie chlapcov však rýchlo zapadne ale na scéne sa objavuje nepriateľ. Chlapec vyšší ako on. Eda sa mu musí naučiť ubrániť. Chlapec ho neustále atakuje v domnienke, že mu chce prebrať spolužiačku. On však o dievča nemá záujem. Vyhladol si úplne inú – staršiu.

Vo svojom srdci má však priestor pre mnoho lásky. Od zatrpknutého deda (Jan Tříska) si drží odstup. V jeho očiach zrejme pôsobí až príliš drsne. Naopak otca (Ondřej Vetchý) z ktorého sa musí stať opäť chlap, miluje nadovšetko. Mama (Tereza Voříšková) a babka sú však z môjho pohľadu jeho najväčšie lásky. Mama je starostlivá, citlivá a ohľaduplná k jeho jedinečnosti. Aj keď pre mňa Terazka skôr pôsobila ako jeho staršia sestra. Na druhej strane som jej veľmi verila ako malého chlapca miluje, takže sa vo mne ten pocit mierne eliminoval.

Hovorí sa, že detské srdce dokáže dokonale rozoznať dobré a zlé. V prípade Eda je jasné, že cíti z otcovho brata dobré srdce. Rovnako ako jeho matka ktorá, však tento pocit schováva aby neranila svojho manžela. Od začiatku bola pre mňa postava Vlka jedna z najzaujímavejších. Chcela som vedieť celé jeho „tajomstvo“. Je naozaj „Vlk“ čo chcel zjesť babičku?

Každá postava v tomto filme je osobnosť. Nesie si so sebou svoje tajomstvo či osobnú tragédiu. Cíti sa občas v pasci. Zo strany rodiny, osudu či vlastného ja. Zvádza boj nie len s dobou v ktorej sa narodila ale aj so sebou. Jedná sa o film pri ktorom si poplačete ale zároveň vás rozosmeje prítomnosť Svěrákovského láskavého humoru či detská naivita.

Záverom:

Čakáte pravú dejovú linku? Bude vám chýbať. Jedná sa skôr o súbor rozprávaní/príbehov z detského pohľadu. Ak máte v obľube hlboké postavy určite zájdite do kina. Film vás naučí lepšie vnímať detskú dušu. Človek si pri ňom uvedomí v akej skvelej dobe vlastne žije.

Mám pocit, že sa po filme naučím možno dívať na veci trochu s nadhľadom. Humor je samozrejme osobitá stránka filmu občas uhnaná až do absurdity, ale na to som ja osobne u pána Svěráka zviknutá. Z filmu je cítiť hlavne jeho klasickú lásku a autenticitu. Vzhliadnite tohto filmu určite zvážte.

Moje konečné hodnotenie: (8/10). Krásna hudba, nádherné zábery a kostýmy. Rozprávanie príbehu z detského pohľadu ma bude vždy baviť. Nádherné prostredie a zaujímavá psychológia postáv. Mínusom je občas strácanie sa v deji a fakt, že na mňa Terezka občas pôsobila ako chlapcova staršia sestra.

Poznámka: Hodnotím na škále od 1-10 pričom 10 = najviac.

 

Obrázky zdroj: Google.com


Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply