0
Cestovanie a lifestyle

Cestujem po Slovensku: Trenčín ponúkol históriu a kvalitné gastro (3.časť)

V dnešnej časti sa pozrieme nie len na to, čo môžete obdivovať v Trenčíne, ale aj na dve zaujímavé gastro prevádzky, ktoré vám ponúknu originálne chute a kvalitu. Čo vlastne budete robiť v Trenčíne? Pýta sa ma kamarátka ešte pred dovolenkou a mne „z fleku“ napadne, že si chcem pozrieť Trenčiansky hrad.

Dokonca som v tom čase ani netušila, že centrum mesta prešlo za posledné roky výraznou rekonštrukciu, čo mu rozhodne pridalo na kráse. A samozrejme, že skúsime aj nejaké gastro, nech to má poriadne grády. Poďme, teda na ten hrad, nech zistím, čo sa za tie roky, keď som tam bola ešte, ako dieťa zmenilo.

Pohľad do histórie

Ak sa chcete dostať na Trenčiansky hrad, tak vám tento výlet odporúčame ako program na celý deň. Spojte ho s prechádzkou po meste a zakončite dobrým jedlom. Skôr, než sa na hrad dostanete, čakajú vás dych vyrážajúce výhľady na mesto.

Trenčiansky hrad zohral kľúčovú úlohu pri obchodovaní najmä v období Veľkej Moravy. Bol kľúčovým spojením spojením medzi stredomorskou oblasťou, Pobaltím a Severnou Európou. Dnešná podoba hradu vznikla v 11. storočí. Hrad mal niekoľko majiteľov a dokonca vyhorel, čo samozrejme zmenilo jeho dnešnú podobu.

Čo čakať?

Než sa na hrad dostanete, tak okrem výhľadov si asi tisíckrát poviete, že nechápete ako, tak monumentálnu stavbu mohol na tak veľkom kopci niekto postaviť. Úprimne vám poviem, že v tom čase, by som nechcela byť ani princezná, ani stavbár. Ja som bola celkom vďačná, že som si zobral turistické topánky, a tak sa mi do kopca šlo oveľa lepšie.

Keď sa ostanete k samotnému hradu prvé, čo vám „udrie do očí“ je turnikety, cez ktoré sa bez zakúpenia lístka nedostanete. Možnosti a ceny sú nasledovné. Môžete si zakúpiť dve varianty vstupenky, ktoré zahŕňajú nasledovné.

   Malý okruh bez sprievodcu, ktorý obsahuje tieto atrakcie: Dolné nádvorie, Studňu lásky, ktorá je symbolom Omara a Fatimy. Kasáreň, Hladomorňu, Matúšova vežu, Kaplnku a Letná vežu. Na tento druh prehliadky si vyhraďte 60 minút. Dospelá osoba zaplatí 6 eur. Ak chcete z Trenčianskeho hradu „vyťažiť, čo najviac“ určite sa rozhodnite pre Veľký okruh, ktorý je v časovej dĺžke 90 minút aj s podrobným výkladom sprievodkyne, na ktorej naozaj cítiť, že je pre svoju prácu zapálená a doplní v prípade potreby akékoľvek zvedavé otázky. Okrem vyššie spomenutých častí, ktoré sú súčasťou malého okruhu, tam nájdete aj nasledujúce: Ľudovítov palác, Barborin palác, Rotunda. Vstup stojí 7,50 eur.

Okrem samotnej expozície je na Trenčianskom hrade kaviareň a denne je tu vystúpenie sokoliarskej skupiny z Bojníc. Ak milujete nádych histórie, tak toto vystúpenie bude pre vás dokonalé zakončenie.

Jedlo a káva

Po tomto všetkom sme mali plnú hlavu informácií a bolo jasné, že sme aj poriadne vyhladli. Rozhodli sme sa, že pôjdeme na obed. Po krátkom hľadaní na Google mapách sme sa neúspešne snažili nájsť vegánsku reštauráciu a skončili sme v .KUKI. Čítate správne, a ak si budete podnik hľadať, tak áno tá bodka tam patrí.

.KUKI je podnik vo veľmi modernom a nadčasovom štýle, ktorý ponúka aj bezlepkové možnosti. My sme skončili v super kútiku, ktorý bol v štýle Star Wars. Čo viac si môžete prijať? Dali sme si fantastickú Chicken bowl. Jazmínová ryža v spojení s kuracím mäskom a bazalkou za cenu 7 eur bola naozaj zážitkom. Ak, teda preferujete kuchyňu v zahraničnom štýle a kombináciu pekného dizajnu, tak tento podnik v Trenčíne určite neobíďte.  

True Brew Coffee Bar je jeden z novších podnikov, ktoré v Trenčíne nájdete. Nájdete ho na Legionárskej ulici a môžete si sem skočiť po kávu ráno cestou do práce. Či už máte radi filtrovanú kávu alebo silné presso prídete si na svoje. Ceny sú štandardné –  ako v akejkoľvek kaviarni v Bratislave. V poslednom článku, ktorý ukončí naše putovanie po Trenčíne a okolí sa dočítate o jednom úžasnom podniku :).

Nezbudnite si vypočuť môj najnovší podcast Kristen’s ideas, v ktorom bola mohim hosťom Martina Ivanová, ktorá vyrába voskové obrúsky na potraviny Peelo. Rozprávali sme sa nie len o nich, ale aj o udržateľnosti a podnikní na Slovensku.

 

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply