0
Z filmu a kníh

„Nejsledovanejší“

Žáner: Dokument

Česko, 2017, 91 min

Režia: Jiří Sádek

Kamera: Antoan Pepelanov

Hudba: Jan Maxián

Hrajú:

 KovyGabriela HeclováNikola ČechováPetr FloriánLucie EhrenbergerováNicole EhrenbergerováMartin CarevMilan Peroutka ml.Daniel Štrauch.

Úvodom

Na dokument „Nejsledovanejší“ som sa už dlho tešila. Česko-slovenská YouTube scéna, mi totiž príde veľmi nedocenená. Zároveň som vždy túžila, aby existoval prostriedok čo pojem „Som YouTuber“ aspoň trochu vysvetlí staršej generácií. Verím, že zo strany tvorcov išlo veľa ponúk na natočenie filmu. Ale ako urobiť film tak, aby to nebolo len priživovanie a plytké rozprávanie o ničom? Presne tak ako sa toho ujal Jiří Sádek.

Dopredu Vás upozorňujem, že sa jedná len o môj uhol pohľadu. Absolútne nemusíte súhlasiť (preto je pod článkom možnosť diskusie a mrzí ma, že to nevyužívate). Nejedná sa o platenú reklamu a článok ma nikto nenúti písať s nožom pod krkom/neplatí ma ;).

Moje začiatky na YouTube

Prvýkrát sa mi do rúk dostalo video od GOGA. Áno, presne to slávne video kde si natiera na tvár orieškovú pomazánku. Úprimne? Video som po chvíľke vypla a nechápala som, že niečo také niekto môže sledovať. Prešiel zhruba rok a ja som v Prahe narazila na kanál Hoggy (776 tisíc odberateľov). Láska od prvého pohľadu. Krátke scénky, skvelý humor a sympatický chalan. Za deň som si pozrela celý jeho kanál a dostala som sa až k Slze (ktorá prišla na scénu po čase). V tú chvíľu sa začalo jedno veľké pátranie a aj Goga som si časom veľmi obľúbila.

Kto vlastne vo filme je?

A Cup of Style (177 tisíc odberateľov)

Myslím, že tieto mladé dievčatá sú na YouTube/Blogovej scéne stálice. Písaniu sa venujú podľa vlastných slov už od základnej školy, video tvorbu pridali postupne. Ich tvorba sa venuje životnému štýlu, móde a cestovaniu. Nedávno som bola súčasťou predstavenia ich nového diára (druhého v poradí) a sú to skvelé a veľmi skromné sestry.

 GoGoManTV  (1,6 milióna odberateľov)

Síce ho vo filme uvidíme len chvíľu ale určite ho poznáte. V súčastnosti má najviac odberateľov na československej scéne. Od momentu ako si natrel na tvár orieškovú pomazánku sa neskutočne jeho tvorba posunula. Myslím si, že u neho sa nájde každý divák. Jeho meno sa stalo logom a mladú generáciu môže motivovať aj fakt, že ho nájdeme v rebríčku Forbes 30 pod 30.

Gabrielle Hecl (189 tisíc odberateľov)

Je mladá a ambiciózna študentka herectva a spevu. Na YouTube sa venuje životnému štýlu, cestovaniu a móde.

Kovy (592 tisíc odberateľov)

Ďalší zástupca generácie tesne po maturite. Leto trávil v USA kde točil videá v angličtine. Ak chcete tvrdiť, že YouTube je len pre deti, práve KOVY dokazuje, že opak je pravdou. Jeho videá nie sú len o cestovaní, životnom štýle ale rozoberá hlavne vážne spoločenské témy. Nebojí sa rozobrať aktuálne dianie v politike či všetko čo hýbe svetom v rámci Česka a Slovenska. Vždy som neznášala paródie ale tie jeho ma presvedčili o tom, že paródia môže byť trefná, vtipná, aktuálna a hlavne inteligentná.

Shopaholic Nicol (428 tisíc odberateľov)

Táto slečna je neskutočná bomba energie. Tvorba je zameraná opäť na životný štýl, fashion a cestovanie. Jej kanál je ako keby ste sa dostali priamo do jej života a občas mám pocit, že sme veľké kamošky. Pretože to je presne ten pocit, čo chce divák z môjho pohľadu cítiť.

PedrosGame (733 tisíc odberateľov)

Pedro je zástupca už dospelej generácie. Má už dve deti a usporiadaný život. Vlastne úplne dokazuje, že YouTube nie je naozaj o deťoch. Aj keď jeho tvorbu príliš nesledujem, pretože nie so m jeho cieľová skupina. Na jeho kanále nájdete prevažne herné videá. Na základe filmu ide určite o príjemného človeka.

Z môjho pohľadu…

Ako som spomínala už na Instagrame na film som počula prevažne negatívne názory. Vraj absolútne nenahliada „pod povrch“ je to len reklama na produkty či zostrih videí a pár záberov. V prvom rade si otvorte Google a zistite si čo znamená pojem „Dokumentárny film“ a následne sa môžete vrátiť k recenzií.

Rovnako nerozumiem ako viac pod povrch chcete nahliadnuť? Myslím si, že vidieť spracovanie videa z opačnej strany bolo aspoň pre mňa unikátnym zážitkom. Špeciálne scéna kde Kovy balí kufor a vkladá do neho sáčok plný parochní. A celkovo priblíženie procesu tvorby videa ukáže ľudom, že to video sa predsa dá možno natočiť celkom rýchlo (čo tiež záleží od druhu videa) ale jeho samotná editácia je mnohonásobne dlhšia. Tu by som podotkla však jeden mínus. Čakala som, že sa možno viac rozoberú konkrétne rituály, ako tvorcovia video editujú (možno ukázať pár grifov a systém). Či radšej editujú doma/ v kaviarni a podobne. Ale na druhej strane chápem, že zrovna toto nebolo v danom filme dopodrobna rozobraté ale jen načrtnuté.

Čo sa týka života, zaradiť do dokumentu rodičov samotných protagonistov bola priam trefa do čierneho. Pekne to ukázalo rozdiel generácií. Napríklad otec Gabrielle Hecl priamo povedal, že dcére točiť nikdy nezakázal ale, na druhej strane nechápe prečo sú deti hodiny za počítačom a sledujú cudzie životy. Následne na to reflektovala o pár záberov ďalej mama Shopaholic Nicol, že ľudí vždy predsa zaujímali cudzie životy (bulvár). Je to pravda ktorá však zároveň poukazuje, že doba je pomerne dosť smutná minimálne v tomto ohľade.

Dokument nám ukázal, že človek venujúci sa YouTube je tiež len človek. Gabrielle Hecl bola zachytená nie v zrovna v šťastnom období. Mala choré hlasivky a keďže sa živí herectvom/spevom tak jej to nepochybne zasiahlo do života a vplývalo na psychiku. Sama si zrejme uvedomila počas natáčania čomu sa chce venovať. S YouTube totiž prestala.

Osobne sa mi páči ako to celé bolo pojaté. Už dynamika začiatku z môjho pohľadu musí diváka zaujať. Myslím si, že tam bolo veľa príjemného. Výborne zostrihané zábery či doladené farby. Čo mi však prekážalo, bola občas až nepríjemne trasúca sa kamera. Iste chápem, že tam boli momentky keď sa to inak nedalo. Ale zasa na druhej strane, pár záberov kde mohla byť kamera v pohode statická.

Pokiaľ by som chcela mať pracovnú schôdzku vybrala by som si Shopaholic Nicol. Tá na mňa už z videí pôsobí rázne. Teraz to myslím v dobrom zmysle slova. Počas pracovného stretnutia presne vysvetľuje podmienky a pôsobí sebaisto. Dokument presne popisuje ako funguje napríklad platené pridávanie príspevkov na Instagram. Okrem systému „ako to všetko funguje“ zaznejú aj konkrétne čiastky (tie sú pochopiteľne prepípané). Pri Nicol mi došlo, že každý z nás by mal byť asertívny a uvedomiť si svoju cenu.

https://www.youtube.com/watch?v=xcXRwWP1ec0&t=71s

A cup of Style sú pre mňa zasa srdcovka z iného dôvodu. Naučili ma, že presne si organizovať veci má zmysel. Tento rok som si fakt uvedomila, že čas treba využívať efektívne (hlavne na veci čo nás bavia). Rovnako som si uvedomila, že som veľká a potrebujem diár. Tento rok mi doslova chýba a už odpočítavam nech začne rok 2018. Dievčatá ma len utvrdil vo svojej skromnosti a v tom, že dobré súrodenecké vzťahy ešte existujú. Bolo neskutočne vtipné sledovať ich mamu ako stojí na stole (fotí jedlo lebo má sama blog o varení) a ich otec drží odrazku. Ale u nich je to vlastne normálne :). Rovnako sa mi páči, že sa nepodpíšu pod akékoľvek projekty. Svoje meno prepožičali napríklad Avon pochodu proti rakovine prsníka.

Čim sa dostávame k časti, či bolo v dokumente veľa reklám alebo nie. Bolo jej tam primerane pokiaľ malo byť ukázané to, že riešia rôzne spolupráce. Reklama  však nebola zobrazovaná cielene. Napríklad spolupráca so značkou auta na mňa pôsobila ako paródia na všetky spolupráce (možno aj na jednu konkrétnu). A predpokladám, že to bol humor (zámer) čo mňa osobne pobavilo.

PedrosGame nám zasa ukáže, že YouTube je občas poriadne riziko. Všimla som si, že už na začiatku filmu sa okolo neho motá jeden fanúšik. Chlapca jasne vidíme ako si Pedra niekoľkokrát fotí a večne ho sleduje. Myslí si, že dostatočne nenápadne ale podľa mojich informácií ho oslovila priamo produkcia filmu „Nejsledovanejší.“ Pravdepodobne s dotazom o čo mu vlastne ide. Musím priznať, že keď som videla tieto zábery, nebolo mi všetko jedno a mala som zimomriavky.

Občas ma zoradenie jednotlivých scén mierne miatlo. Pre mňa ako diváka sledujúceho aj sociálne médiá, protagonistov to bolo ešte ako-tak znesiteľné. Vedela som si tie veci trošku pospájať ale ak by sedel vedľa niekto úplne mimo sféru, ťažko by si to celé občas zliepal dokopy.

Na druhej strane bola ukázaná aj ľudská stránka. Áno YouTuber sa vie rozdeliť nie len o svoje sponzorské dary, ale aj o čas. Myslím, že navštíviť deti v nemocnici bolo veľmi krásne gesto a nahnalo mi slzy do očí. Naozaj ukázalo, že to nie sú ani zďaleka rozmaznané deti o ktoré sa trhajú značky. Možno si poviete, že je to marketing a som naivná ale, rozhodne som z toho tento pocit nemala.

Film nám v závere ukazuje aj Goga (najúspešnejšieho YouTubera na SK/CZ 1,6 milióna divákov). Nebojí sa hovoriť o vojnách medzi tvorcami a o fakte, že na YouTube (hlavne v Česku) dochádzalo v istom období doslova k vojne. Myslím, že v tom čase sa na to nechytali ani tie najväčšie bulvárne plátky. Aj pre mňa ako pre diváka sa jednalo o nepríjemné obdobie. Uznávam však tvorcov za to, že aj túto tému otvorili.

Záverom

Jedná sa o príbeh generácií. Rodičia verzus ich deti. Všetci v inom svete, ale obe strany sa snažia navzájom pochopiť ten svoj. Film rozhodne splnil účel a ja by som chcela, aby deti zobrali do kina svojich rodičov. Možno sa konečne YouTuberstvo stretne s pochopením.

Moje hodnotenie 7/10.

Poznámka: Hodnotím na škále od 1-10 pričom 10 = najviac.

+ Začiatok hneď upúta

+ Veľmi pekne pojatá celá myšlienka filmu ukázať fenomén staršej generácií

+ Veľa pekných záberov

+ Dobre zvolené hudba

+ Odvaha ísť pod povrch a rozoberať podrobnosti či negatíva

+ Aktívne zapojenie fanúšikov do filmu

– Občas veľmi trasúca sa kamera (aj v momentoch keď mohla byť statická)

– Pre nezainteresovaného diváka občas strašne mätúce skákanie z jedného tvorcu na druhého

P.S. V článku som pre Vás vybarala pár videí ktoré naozaj stoja za vzhliadnutie (motivujú, rozosmejú a pobavia).

Nezabudni príspevok zdieľať na Facebooku.

Sleduj ma ma sociálnych sieťach:

 

Facebook 

 Instagram

  Twitter

Spotify:

 

Kristen

 

 

 

Obrázky zdroj: Google.com

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

2 komentáre

Leave a Reply