0
Z filmu a kníh

Whitney prichádza do kín. (RECENZIA známeho príbehu z môjho pohľadu)

Milovaná, talentovaná, oceňovaná a srdečná. Ale na druhej strane veľmi krehká, citlivá a podľa posledného dokumentu aj ľahko ovplyvniteľná. Aj o tom je najnovší dokument z dielne Oscarového režiséra Kevina  Macdonalda. Tento dokument približuje celosvetovo známu hviezdu veľmi autenticky a navyše má oficiálne požehnanie od samotnej matky Whitney. Sama rodina poskytla exkluzívne materiály a výpovede.

O dokumente

Na úvod by som chcela zdôrazniť, že ak máte záujem dokument vzhliadnuť právazakúpené na veľmi obmedzenú dobu. Premieta sa krátko a pod palcom ju majú len vyberané siete kín. Nemyslím si, že to bol jeden z úplne najlepších dokumentov, ktoré som kedy videla. Ale jedno sa mu musí uznať. A to je dokonale zostrihanie. Možno to je aj jedna z vecí, vďaka ktorej máte niekoľkokrát pocit, že Vám film berie dych a keď sa do toho pridá hlas samotnej Whitney dostaví sa aj husia koža.

Rodina

Všetky zábery v tomto filme, ako uvádzam vyššie poskytla rodina Whitney. Tu sa dostávam k tomu, že celý dokument  pretkávajú „autentické“ výpovede jej rodiny. Tu používam úvodzovky, nakoľko sa výpovede jej rodiny v mnohom rozchádzajú. Zároveň však od začiatku poskytujú jasný obraz o tom akú rodinu Whitney mala. V úvode dokumentu vidíme jej matku a musím priznať, že mi stačilo pár záberov a bolo mi jasné, že sa jednalo a prísnu a striktnú ženu.

Zdroj: http://www.blackfilm.com

V dokumente sa spomína, že sa celé hodiny s Whitney učili spev a jej matka jej nedala pokoj pokiaľ všetko nebolo presné a dokonalé. Preto sa niekoľkokrát v ich rodine strhla hádka. Whitney pochádza z hudobníckej rodiny, preto bolo od začiatku jasné, že ju hudba bude sprevádzať počas celého života. Zároveň bola vychovaná v silnej viere a spievala nie len v kostole, ale aj na koncertoch svojej matky. Zlom nastal vtedy, keď jej matka predstierala chorobu a Whitney musela odohrať celý koncert. Okamžite si získala srdcia ľudí.

Začiatky

Nastáva doslova bitka o to kto jej ponúkne lepšiu zmluvu a po dlhom hľadaní a peripetiách konečne ako veľmi mladá uzatvára na tú dobu veľký kontrakt. Začal sa veľký kolotoč. Tlak nastal nie len zo strany rodiny ale pridal sa do toho život v gete a fakt, že celá komunita černochov k nej doslova vzhliadala. Stačilo aby otvorila ústa a pridala k tomu svoj šarmantný úsmev a všetci boli paf.

Začal sa veľký kolotoč popularita, koncerty, obdiv a patričné cenenia. Už od začiatku Whitney dokazuje svoju lásku k rodine a každého jej člena zahrňuje na výplatnú listinu. Toto robí aj bez rozdielu na to či sa na jej kariére reálne niekto podieľa alebo nie. Od začiatku jej sú najbližší hlavne jej bratia a rodičia. Každý jej člen rodiny chce „odhryznúť kus z jej koláča“ a na povrch sa dostáva aj fakt, že otec doslova šialene túži po pozornosti a sláve.

Tajomstvá…

Nie len výchova jej matky, rýchla sláva ale celkovo celá jej rodina mala veľký vplyv na jej neslávny koniec. Počas turné sa bratom pochválila, že by chcela skúsiť trávu. A tak k narodeninám dostáva trávu a kokaín. Od vlastného brata! Dá sa povedať, že od momentu okúsenia drog to bol pohyb po tenkom ľade. Okrem ťažkého detstva však Whitney trápi jedno ťaživé tajomstvo. Od detstva ju opatrovalo mnoho ľudí keďže jej rodičia ťažko pracujú. Na scénu prichádza zarážajúca informácia, že Whitney aj jej bratia boli niekoľkokrát zneužívaný jej sesternicou – soulovou speváčku Dee Dee Wawrick.

 

Muži a jej láska

Dokument odhaľuje aj pikantné udalosti z jej intímneho života napríklad vzťah s Robyn Crawford, ktorá mala údajne byť nie len jej blízka priateľka, ale šepkalo sa aj o intímnom vzťahu. Snažila sa ju vystríhať pred rodinou a varovala ju aj, keď stretla jej neskôr manžela Bobbyho Browna. Tá nedostala v dokumente žiadny priestor nakoľko bolo evidentné, že jej rodina ju doslova nenávidela.

Manžel ju ešte viac zaťahuje do drog a neskôr vychádza najavo, že nedokáže zniesť po svojom boku úspešnejšiu ženu, ako je on sám. Whitney sa dostáva do stavu nezdravého posadnutia a dokonca sa odstrihla aj od svojej najlepšej priateľky Robyn. Začína sa kolotoč drog, Whitney padá. Dokonca premenuje svoje vydavateľstvo len, aby svojho muža potešila. Časom vypláva na povrch, že vlastný otec okrádal pomocou šikovného účtovníctva svoju dcéru o peniaze. To ju dosť položí a zrejme prepadá drogám ešte viac. Svojho otca neskôr nepríde pozreť ani do nemocnice a nezúčastní sa ani oficiálneho pohrebu. Zdá sa, že všetko dá do poriadku narodenie jej dcéry Bobbi Kristiny, ale tá je najprv doslova vláčená po koncertoch a neskôr ju vychováva babka.

Zdroj: Pintarest.com

Verejnosť je svedkom jej postupného pádu a z Whitney sa stáva troska. Dcéra má zákaz vstupu do izieb v dome, kde žije Whitney a Bobby. Aj napriek tomu sa tam dostane a vidí všade neporiadok, drogy, striekačky a po stenách pokreslené doslova diabolské výjavy. Neskôr sa vyjadruje: „Keby som ju dokázala zabiť tak, aby si to nikto nevšimol.“

Pád

Keď všetko prasklo a svet sa dozvedel, že Whitney je úplne závislá mnoho jej spolupracovníkov bolo v šoku. Rovnako aj jej manažér podporujúci ju v začiatkoch. Manželstvo, ktoré sa začalo v roku 1992 sa skončilo v roku 2007 a jeho koncu sa pozeral celý svet. Po veľkých pádoch je doslova na mizine a aj napriek tomu, že ju všetci odhovárajú vydáva sa na veľké turné. To je však celosvetová katastrofa a na pódiu sa doslova tacká už len napodobenina kedysi žialiacej hviezdy. V dokumente sa spomína, že v najhoršom čase ju podporoval aj Michael Jackson. Údajne spolu trávili dlhé hodiny v hotelovej izbe v úplnom tichu.

Zazvonil zvonec a…

Paradoxom bolo, že Whitney sa konečne začala dávať po všetkom do poriadku. Chcela začať odznova a byť čistá. Údaje utratila neskutočné peniaze za protidrogové liečenia, ale nikdy nezvládla žiadnu terapiu do konca. Zdalo sa, že sa všetko obráti na dobré, ale žiaľ Whitney v roku 2012 našli vo vani hotela Beverly Hilton. Zomiera za záhadných okolností. Existuje niekoľko verzií jedna hovorí, že to všetko bola nehoda. Druhá, že nezvládla kombináciu marihuany, kokaínu a liekov na spanie. Tretia hovorí o tom, že mala veľké dlhy za drogy a našiel si ju drogový kartel. V roku 2015 ju za podobných okolností nasleduje aj jej dcéra.

Moje zhrnutie

Aj, keď som videla omnoho kvalitnejšie dokumenty odporúčam si dokument Whitney pozrieť. Ukazuje túto hviezdu v úplne inom svetle. V dokumente uvidíte doteraz nepublikované zábery, ktoré dopĺňa skvelá hudba a strih je doslova fenomenálny. Je to príbeh citlivého, milujúceho človeka, ktorého dobrotu zneužila jej vlastná rodina, čo je na všetkom najsmutnejšie. Chcela svoj osud zmeniť a pohnúť sa vpred. Žiaľ už bolo neskoro, ale nám po nej zostanú skvelé skladby a príbeh jej nezabudnuteľného úspechu.

Z mojej strany sa jedná o veľmi emocionálny príbeh a jej rodinu neukazuje v najlepšom svetle. Jej smrťou sa príliš nezaoberajú. Radšej riešia koho chyba bola vlastne jej smrť. Než, aby si pozametali na vlastnom prahu. Rovnako mám pocit, že z ich strany ide o ďalší spôsob, ako získať peniaze. Len obyčajný plagát na oficiálnom webe stojí 25 dolárov. A to fakt o niečom vypovedá. Film je každopádne veľmi emocionálny a určite vo Vás zanechá stopu. Aj to môžete brať ako marketing alebo náhodu.

Hodnotenie:

7 z 10

+ autentické zábery ktoré už nikdy neuvidíme

+ strih

+ sprievodná hudba

-Podľa mňa pre jej rodinu len prostriedok ako z jej mena vyťažiť peniaze

-Spracovanie a poňatie mohlo byť oveľa lepšie

-Občas som mala pocit, že sa pozerám na štvanicu a bulvárnu reláciu

Pokiaľ si niekto tento film pozrel budem rada ak mi poviete svoj názor v komentároch :-).

Premietanie Bratislava: 

Praha – Lucerna

 

Oficiálny web: https://www.whitneyhouston.com/

Moje sociálne siete: 

Facebook 

Instagram 

Twitter 

Email: kontakt@kristendiary.com

Dobiehane spolu playlisty takže momentálne ten za Apríl 2018 :). A je dosť na hlavu :). 

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply