0
Cestovanie a lifestyle

Cestujem po Slovensku: Kláštor Veľká Skalka (4.časť)

V Trenčíne, som poriadne prešla Trenčiansky hrad a centrum mesta. Ulice mesta prešli revitalizáciu, a tak staré a ošumelé budovy „chytili druhý dych“ a mesto je oveľa krajšie. Prešla som aj po pár gastronomických prevádzok, na ktoré nájdete bližšie zhodnotené v predchádzajúcom článku.

V ústrety dobrodružstvu  

Ak máte pocit, že ste z Trenčína dostali to, čo ste chceli, tak je v jeho blízkosti jedno veľmi pekné miesto, ktoré nie je, až tak komerčne známe. Je ním Kláštor Veľká Skalka. Z hotela som vyrazila na neďalekú zástavku MHD, ktorá ma priblížila k cyklotrase – tá je úplne ideálna na presun, až k samotnému kláštoru.

Dajte si pozor na časť, kde sa dostanete k tabuli na križovatke, kde je vstup na cestu. Môže vás to totiž zmiasť a veľkú časť, tak prejdete po kraji cesty a budete mať smrť v očiach tak, ako ja a môj parťák na cesty. Nneskoro sme zistili, že cyklotrasa ide celú dobu popod cestu, ale o tom je cestovanie, že sa pri ňom naučíte nové veci. A píšem to preto, aby sa to nestalo, aj vám.

Cesta k samotnému kláštoru trvala zhruba 6 kilometrov a vzhľadom na to, že idete po asfaltovej ceste myslím si, že ju zvládnete aj vtedy, ak sa turistike nejako špeciálne nevenujete. Zaberie vám hodinku, ak sa budete flákať, tak prihoďte 30 minút naviac.

Tesne pred cieľom vás privíta pútnický dom, ktorý je úplne nový a nahradil ten, ktorý tú stál od roku 1924. Dom ešte vonia novotou a padne vám dobre hlavne, ak vás už bolia nohy, či potrebujete na toaletu. Tá bola tak, čistá, že som sa nestačila diviť. Je vidieť, že tunajšia diecéza sa o domček príkladne stará, čomu nasvedčovali aj prítomné panie, ktoré práve skrášľovali priľahlú záhradku. Hneď vedľa domčeka je lavička s výhľadom, kde si mažete na chvíľu oddýchnuť a zjesť desiatu.

Spomienka na Benediktínov

    Kláštor Veľká Skalka, respektíve časť, ktorá z neho zostala je úzko spätá so vznikom Benediktínskeho opátstva, ktoré tu malo svoje pôsobisko. Najvýznamnejšou postavou tohoto rádu bol sv. Beňadik. Kláštor poputoval po istom čase do rúk Jezuitom, ktorým ho daroval nitriansky biskup Ján Püsk. Jezuiti kláštor prestavali a v jeho blízkosti vybudovali nový kláštor.

Z tejto podoby sa zachovala, len vrchná kaplnka. Najviac zmien nastalo v roku 1717, kde jezuiti znova postavili Kaplnku sv. Andreja a nasadili na ňu novú kupolu. Rovnako zrútili celú vežu a nahradil ju novou. Kláštor sa rozšíril o niekoľko izieb.

Súčasnosť

Ak sa rozhodnete Kláštor Veľká Skalka navštíviť, tak si skontrolujte – či je Kláštor Veľká Skalka otvorený. Nedostamete sa sem počas celého roka. Vic informácií nájdete TU.  Zostala z neho už len zrúcanina a jedna časť, kde nájdete expozíciu a kaplnku, ktorá sa nachádza v jaskyni – priamo v skale.

Nájdete tu aj krásny betlehem z dreva a celá miesto má veľmi špecifickú atmosféru, ktorú musíte zažiť. Vstup je zdarma, respektíve na báze dobrovoľného príspevku. Každú celú hodinu vám pani k tomuto miestu povie veľmi rozsiahlu prednášku, plnú historických faktov.

Ak máte unavené nohy, tak rovno pod kláštorom je autobusová zástavka, ktorá vás odvezie priamo do Trenčína. Na toto miesto sa dostanete autom, na kolobežke alebo „bajku“. Ak toho budete mať dosť a na Skalku ste šili pešo, tak priamo pod kláštorom je autobusová zástavka, z ktorej sa dostanete priamo do Trenčína.

Sladká bodka, ktorá všetko zlepšila…

Internetom kolovala legenda, že  jeden hotel, ktorý nájdete v Trenčíne ponúka skvelé koláče vo svojej kaviarni. Môžete si ich dať v reštaurácii hotela Elizabeth. Už len hotel je skvostom a viem, že keď pôjdem najbližšie do Trenčína, tak sa tam ubytujem.

Po sklamaní z nášho hotela, o ktorom píšem podrobnejšie v druhej časti a po jednej negatívnej skúsenosti v kaviarni, o ktorej som sa rozhodla, že bližšie písať nebudem, sme boli úplne najšťastnejší z výborného koláča.

Ja som si dala Elizabeth jablkový koláč a kávu, ktorá bola naozaj luxusná v kombinácií s príjemnou obsluhou. Takže ak budete mať až príliš veľa času pred odchodom vlaku ako ja, tak sa tu určite zastavte.

Ja už som niekde na ceste na vlak a čítame sa v Košiciach. 🙂

Nezbudnite si vypočuť môj najnovší podcast Kristen’s ideas, v ktorom bola mohim hosťom Martina Ivanová, ktorá vyrába voskové obrúsky na potraviny Peelo. Rozprávali sme sa nie len o nich, ale aj o udržateľnosti a podnikní na Slovensku.

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply