0
Cestovanie a lifestyle

„Humbook 2017“

O čom to bolo?

Humbook 2017 je festival o knihách. Sústredí sa na Young Adult literatúru. Na akciu bolo možné zakúpiť dva druhy v vstupeniek V.I.P. a klasické. V.I.P. Balíček obsahoval (plátenú tašku v ktorej bola knižka, zápisník, záložky, zľava na nákup kníh + poštovné zdarma a zľava na e-knihy). Obsah Vám konkrétne priblížim na Instagrame. Počas akcie prebiehajú autorské besedy, autogramiády, prednášky a workshopy.

Z môjho pohľadu

Najprv sa zameriam trošku na „technickú stránku“ celej akcie. V marci som sa zúčastnila veľmi podobnej akcie ale, bola zameraná na YouTube. Musím tu porovnať jednu vec: Organizácia. Tu bolo cítiť neskutočne rozdielny prístup. Zatiaľ čo pri akcií číslo jedna sa o organizácií nedá hovoriť ani zďaleka. Jednotlivé bloky sa začínali príliš skoro/meškali. Poprípade sa človek musel rozhodovať koho si chce radšej pozrieť (lepší tvorcovia naraz).

Pri Humbook festivale bola organizácia zvládnutá bravúrne! Program dostupný úplne v každom úseku na viditeľnom mieste. Všetky bloky začínali načas a dokonca, vždy zostával veľký čas na množstvo dotazov. Maximálne ma dostal prístup, že všade naokolo bolo dostatočné množstvo informátorov. Tu musím vyzdvihnúť jednu vec, že ľudia mali naozaj prehľad o tom kde a čo sa deje (nechýbal úsmev a nadšenie). Z môjho pohľadu určite zamestnávajú ľudí čo majú ku knihám vzťah. Preto by som na každej akcií určite dbala na fakt, koho zamestnávate. Neraz som zažila pohľad na unaveného, znudeného a neinformovaného človeka. Ešte, že tu to fakt nehrozilo ;).

Jednotlivé bloky boli perfektne naplánované a tematicky rozdelené. V jednej časti sa konali len workshopy ohľadne fotografie a videa. V ďalšej zasa prednášky a podobne. Pokiaľ Vás prepadla únava k dispozícií bola relax zóna.

Veľmi ma inšpiroval workshop ktorý viedla Olga Biernátová (Instagram nofreeusernames). Ukázala nám triky ako esteticky a efektívne nafotiť knihu na Instagram a vybudovať si pravidelné publikum. Ďalej moderovala diskusiu „Prekladateľské oriešky“ ktorej sa zúčastnila trojica najznámejších prekladateliek z Česka. České a Slovenské blogerky nám dali zopár trikov ako a kde úspešne začať s blogom/písať recenzie na knihy.

Zdroj: Google

Zahraničné autorky k vám na tejto akcií budú naozaj blízko. Nie len, že Vám porozprávajú o svojich knihách ale dovolia vám trochu nahliadnuť do ich života. Počas otvorenej diskusie mi bola neskutočne sympatická Jenny Han.

Zdroj: Google

To som však ešte netušila čo spôsobí na pódiu (aj v mojom dievčenskom srdci) Ladislav Zibura. Strašne dlho som sa chytala prečítať si nejakú jeho knihu ale vždy mi to prekazila iná. Cestopisná literatúra je super lebo Vás nie len prenesie do danej krajiny, ale všetko vidíte z pohľadu inej osoby. Skrátka často objavíte niečo nove a k tomu je to veľké dobrodružstvo. Aj vy máte predstavu, že spisovateľ je tak trošku introvert, asociál a stále hlboko hladí do neznáma? Princ Ládik je teda iné kafe! Je to proste balíček charizmatického muža. Má presne druh humoru čo mi neskutočne imponuje. Odroda situačného humoru (na všetko dokázal okamžite reagovať až časom moderátora strácala slová:)). Myslím, že takto nejako si predstavujem osobnosť celkovo. V dnešnej dobe je ťažké stretnúť mladého (ročník ako ja 92). a sčítaného človeka. Napriek tomu, že precestoval kus sveta svoju rodnú zem prirovnáva k matke. Tvrdí, že svoje rodisko treba milovať presne ako mamu a vždy sa sem rád vráti. Rovnako vyzval ľudí k cestovaniu, nakoľko mnoho z nás má strach cestovať vzhľadom k udalostiam ktoré sa okolo dejú. Verím, že toto všetko sa premietne aj do jeho knihy (ktorú sa vám chystám priblížiť)40 dní pěšky do Jeruzaléma“ ktorú si môžeš zakúpiť napríklad na Martinuse. Momentálne pripravuje tretiu  knihu a jeho cestovateľské prednášky na jeseň a zimu sú z väčšiny vypredané. 

Zhodnotenie:

Pre mňa ako nováčika veľký zážitok. Autorom ste rozhodne blízko. Dozviete sa ako pracujú, žijú a čo pripravujú. Na akcií je dokonca zľava na knižky vo výške 20 percent a rôzne workshopy. Ako veľké plus hodnotím organizáciu, program k dispozícií prakticky všade po celom objekte aj niekoľko informátorov. Záverečná autogramiáda stála kamarátku dve hodiny času vo fronte. Tu by som chcela apelovať na ľudí tlačiť sa vám naozaj nedomôže. Plus v miestnosti kde sa konali prednášky a prebiehal predaj kníh sa naozaj nedalo vydržať. Ale to už je otázka klimatizácie v danom objekte. Za mňa absolútna spokojnosť a teším sa na nasledujúci ročník. Verím, že sa tam uvidíme :).

Festival z pohľadu Mišky:

Festival byl po obsahové stránce výborný a naplno splnil má očekávání – besedy s autory, stánek s knihami, možnost nechat si knihy podepsat i dobře zvolený doprovodný program. Jediný problém vidím v organizaci, resp. ve výběru místa pro konání akce vzhledem k počtu návštěvníků. Hlavně na autogramiádě zahraničních autorek byl naprostý chaos, ohromná masa lidí namačkaných v miniaturním prostoru a je smutné, že se někteří mladí lidé chovají spíše jako stádo skotu než vychované lidské bytosti.

Linky:

Web akcie: http://humbookfest.cz/

Facebook page akcie: https://www.facebook.com/humbookcz/?fref=ts

Instageam akcie: https://www.instagram.com/humbook/

Web Ladislav Zibura: http://www.princladik.cz/

Web Jenny Han: http://jennyhan.com/index2.html

Sleduj ma ma sociálnych sieťach: Facebook

                                                              Instagram

                                                                 Twitter

Nezabudni na na playlist mesiaca na Spotify:

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply