0
Cestovanie a lifestyle

Cestujem po Slovensku: Metropola východu, ktorá má grády! (5. časť)

Na slovíčko…

Vonku je hnusné sychravé počasie a ja som celkom rada, že som si posledné články z nášho cestovania po Slovensku, musela nechcene nechať na toto obdobie.

Po lete sa nám rozbehol kolotoč okolo sťahovania, a tak na nič kreatívne nebol nie len čas, ale ani energia. S potešením vám oznamujem, že mám po rokoch v byte pekné prostredie na tvorbu a vlastné pracovné miesto. V ušiach mi hrá soundtrack z Twilight ságy, ktorú doma znova pozeráme a už sa teším na tie spomienky z Košíc, ktoré ma naozaj dostali.

Sme v Prahe?
No, povedzme si na úvod, že v Košiciach som nikdy v živote nebola alebo možno, ako dieťa a fakt mi to „vyfučalo“ z mojej zábudlivej hlavy. Ak hľadáte, miesto ktoré na vás urobí dojem vo veľkom štýle od prvého okamihu, tak Košice sú v tomto majstrom. Po tom, ako sme vystúpili z vlaku som mala pocit, že som sa ocitla na vlakovom nádraží v Prahe a so smútkom som si predstavovala vlakovú stanicu v hlavnom meste, ktorá je hanbou.

Áno, presne takto si to pre stravujem. Rozvoniavajúce jedlo, novinový stánok a nejaké tie obchody, kde utratíte peniaze aj keď v skutočnosti nechcete. Košice vás privítajú príjemne a spevavo. Tak, ako sa na východniarov patrí.

Jakabov Palác
Cez park sa dostanete na krásne miesto priamo do centra. Celkovo centrum mesta mi pripomínalo Prahu, v ktorej som žila tri roky. Rôznofarebné staršie budovy a prvá, ktorá vás privíta je Jakabov palác, ktorý som si „pracovne nazvala“ hrad z Disney rozprávky, viete ten, ktorý je vždy na začiatku každého filmu a v Paríži je dokonca v rámci zábavného parku hotel, ktorý vyzerá rovnako.

Stavba paláca pochádza z roku 1899 od autora Petra Jakaba, ktorého tvorba je známa najmä eklektickým štýlom architektúry. Ja som túto stavbu vo vlogu premenovala na Jakubov palác a netuším prečo :)…

Zaujímavosťou je, že pri stavbe boli použité aj vyradené kamenné časti z Domu svätej Alžbety. K tejto pamiatke sa v článkoch ešte dostaneme. V rokoch 1992-2000 v tejto budove sídlila Britská vláda a aktuálne je majetkom mesta. Aj napriek tomu, že zdroje uvádzajú, že sa v Jakabovom paláci konajú spoločenské udalosti, od miestnych som sa dozvedela, že je táto budova neprístupná verejnosti a dlho s ňou Košice nič neriešili. Z môjho pohľadu ďalšia nevyužitá pamiatka, ktorá ma veľký potenciál.

Ubytivanie TeleDom Hotel 

To sme si zvolili v centre mesta, ktoré sme, ale museli najprv prejsť takmer celé. Ďalšia pamiatka, ktorá vám zoberie dych je Dom svätej Alžbety. Rýchlo sme okolo neho prešli a ja som sa tešila, že si na túto pamiatku vyhradíme dostatok času. Opäť ďalšia budova, ktorá pôsobí naozaj majestátne.

TeleDom Hotel, v ktorom sme si vybrali ubytovanie je druh ubytovania, kde je určite najlepšie len prespať. Izba bola relatívne čistá a menšia. Ak sa pozriete na Booking.com, tak presne zodpovedá obrázku. Problém, ale nastal hneď na recepcií, kde údajne nebolo nahlásené pečivo bez lepku, ale vraj sa to vyrieši do rána. Hovorím si, asi sa menia zmeny a dievčatá si zabudli dať echo.

Hotel sa zväčša využíva na kongresy, a tak je jemne povedané skromnejší. Zarazila ma doslova špinavá, hrdzavá chladnička a prach. Hotel v tom čase určite nebol plný vzhľadom k tomu, že sa zhoršovala situácia okolo COVID-19. Nedostatkom pre niekoho môže byť izba otočená do ulice a nedostatočné odhlučnenie. Na raňajkách nás veľmi prekvapila zrejeme pohodlnosť, ktorá na hosťa nepôsobí vôbec domácky.

Priateľ dostával dookola ohrievané tri žemle, ktoré už na tretí deň vyzerali ako dvakrát predžuté. Ďalším nedostatkom bolo to, že je lepšie nakúpiť tuniaky v konzerve a detské výživy, ako urobiť nátierku. V raňajkách boli instantné kaše a podobné hlúposti. Párky boli doslova tie najlacnejšie, ktoré sa okolo mäsa ani neprešli. Ak ste na raňajky prišli príliš neskoro, tak vajíčka a praženica boli studené a zelenina už nebola nikde.
 
V tomto čase bolo povinné mimo konzumáciu jedla nosiť rúško, čo personál nekontroloval a občas veselo ignoroval. Napriek zlej situácií v hotelierstve, ktorá naďalej prevláda som necítila snahu zo strany majiteľov. Raňajky skoro za osem eur, ktoré v prípade pobytu radšej neberte. Za tú cenu si dáte fantastické raňajky v akomkoľvek bistre v Košiciach.
Ako motiváciu som dala 5/10 bodov, ale dané zariadenie má, čo zlepšovať.

Viem, že na Slovensku sa hanbíme hovoriť svoj názor, najmä ak ide o niečo negatívne. Ale ak budeme ticho verte, že nikdy sa naše služby neposunú hore. Vrátiť zle urobené jedlo je v poriadku a dať konštruktívnu kritiku na služby tiráž. Najmä v čase, keď je zákazníkov ako dobrej nálady na našom politickom rybníčku.    

V nasledujúcej časti sa viac zameriame na gastro a virtuálne sa poprechádzame po Dome svätej Alžbety. Ak chcete z nášho výletu nasať viac atmosféry, tak si pozrite VLOG!

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply