0
Cestovanie a lifestyle

Cestujem po Slovensku: Výber ubytovania a destinácie (1. časť)

Z dôvodu pandémie som sa tento rok rozhodla, že letnú dovolenku strávim doma na Slovensku. V začiatkoch plánovania som sa chvíľu pohrávala s myšlienkou, že pôjdem do Grécka.

Po „rodinnej porade „sme vylúčili aj Českú republiku a myslím, že sme vzhľadom na stúpajúci počet prípadov Covid-19, ktoré pribúdajú po stovkách, nemohli urobiť lepšie. Čaká ma dobrodružstvo plné histórie, kilometrov v nohách a spontánnej zábavy. Poďme na to, ale postupne a začnime výberom ubytovania.

Kde a ako vybrať

Aj napriek tomu, že ubytovať sa u niekoho v súkromnom apartmáne je čoraz populárnejšie, ja v tomto smere idem na istotu. V prípade dovolenky, ktorú uprednostňujem bez cestovnej kancelárie – volím portál Booking.com.

V úvode si zadáte destináciu, termín a počet hostí. Ponuky vám automaticky Booking.com rozhodí podľa odporúčania samotného portálu, ale vy si ich viete zrodiť napríklad od najlacnejšej ponuky.

V pravom stĺpci viete zvoliť konkrétne kritériá, ako je napríklad WiFi, bazén, vaňa a wellness. Po upresnení kritérií sa ponuka opäť aktualizuje a vy, tak máte k dispozícií napríklad iba izby, kde je vaňa.

Ak máte za sebou základný výber, tak je potrebné zamerať sa aj na ďalšie detaily, ako je napríklad vzdialenosť od centra, ak je pre vás dôležitá. Tento údaj vidíte hneď pri ponuke – alebo v úvode textu, keď si rozklinkáte bližšie detaily o konkrétnom ubytovaní.

Čítať, čítať, čítať… 

Možno vám to príde zbytočné a poviete si, že pri výbere hotela vám stačí počet hviezdičieka to, že spĺňa vami zadané kritériá. Je však dobré okrem toho, že si pozriete fotky preštudovať si aj zopár hodnotení a vybrať si „ z každého rožka troška“. Do úvahy berte aj tie negatívne v nich častokrát nájdete detaily, ktoré vám utvoria celok a rozhodnete sa či si v konečnom dôsledku dané ubytovanie rezervujete.

Mnoho ľudí tvrdí, že dávať príliš veľa peňazí za hotel je zbytočné, však sa tam idete „len vyspať“. Problémom pre niekoho, môže byť aj okno otočené do hlučnejšej strany ulice. Dodnes si spomínam na jeden hotel, kde bola zvláštne spravená „stupačka“ a cez klimatizáciu som stále počula niekoho sa rozprávať. Bolo to v Prahe a hotel bol inak veľmi super, ale poriadne som sa nevyspala. Spätne dosť ľutujem, že som nepožiadala o výmenu izby. Po prečítaní popisu hotela,  je dobré nechať si veci uležať v hlave. Ja to robím tak, že výber na pár hodín odložím bokom alebo sa k nemu vrátim až ráno. Obvykle sa rozhodnem pre približne päť možností, z ktorých postupne vylučujem.

Výhody rezervácie cez Booking,com

Nakoniec si pri posedných troch, zvážim posledné kritériá a máme víťaza. Výhodou portálu Booking.com je aj to, že vybrané rezervácie môžete do určitého dátumu bezplatne zrušiť a niektoré z nich môžete zaplatiť až pri príchode na hotel. Svoju rezerváciu spravujete priamo cez rezervačný systém, kde môžete komunikovať priamo s hotelom. Tento portál má aj svoj vernostný systém, v ktorom pri určitom počte pobytov získavate zľavu 10 percent a špeciálne ponuky.

Pri rezervácií si nezabudnite skontrolovať všetky osobné údaje a dobre využite poznámku, v ktorej môžete uviesť napríklad, že máte záujem o bezlepkové raňajky a tichú izbu. Pozor na ubytovania, ktoré uvádzajú, že cena je vrátane raňajok. Pri ubytovaní v Košiciach sa mi stalo, že raňajky sa k cene pripočítavali extra, ja som si to nevšimla a cena sa navýšila o takmer šesťdesiat eur.

Poslednou výhodou je, že ma Booking.com si môžete prenajať auto či objednať transfer na letisko. Ak máte objednávku hotovú, tak sa už len tešte na vašu destináciu. Ja budem cestovať trasou Trenčín- Košice-Tatranská Štrba-Poprad. A vy budete cestovať a recenzovať jednotlivé ubytovania so mnou. Čítame sa v Trenčíne.

Nezbudnite si vypočuť môj najnovší podcast Kristen’s ideas, v ktorom bola mohim hosťom Martina Ivanová, ktorá vyrába voskové obrúsky na potraviny Peelo. Rozprávali sme sa nie len o nich, ale aj o udržateľnosti a podnikní na Slovensku.

 

 

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply