0
Z filmu a kníh

„Víno nás spája (Ce qui nous lie)“

Dráma

Francúzsko, 2017, 113 min

Réžia: Cédric Klapisch

Scénár:  Cédric Klapisch, Santiago Amigorena

Kamera: Alexis Kavyrchine

Hudba: Loïc Dury,Christophe Minck

Hrajú:

Pio Marmaï, Ana Girardot, François Civil,María Valverde, Jean-Marie Winling, Florence Pernel, Eric Caravaca, Tewfik Jallab,Karidja Touré, Bruno Raffaelli, Eric Bougnon, Marina Tomé, Hervé Mahieux

Producenti: Cédric Klapisch, Bruno Levy

Strih: Anne-Sophie Bion

Zvuk:Cyril Moisson

Scénografia: Marie Cheminal

Kostýmy: Anne Schotte

Úvodom:

Na tento film som sa dostala naozaj náhodne. Po vyčerpávajúcom týždni som chcela niečo na relax. Kritéria jasné: Niečo nenáročné, farebné, pozitívne, nechcem okukané tváre a chcem proste restovať hlavu. Myslela som si, že presne toto dostanem od filmu „Víno nás spája.“ lenže to som si ešte neuvedomila, že je to dráma a hlavne kto je režisér. Videli ste film Paríž (2018)? Pokiaľ si tento film neviete vybaviť tu je link na CSFD: https://www.csfd.cz/tvurce/3640-cedric-klapisch/.V skratke vám načrtnem dej ale len tak trošičku. Vite predsa, že mojím cieľom je aby ste dostali svoje zadky z kancelárskej stoličky či od najnovšieho dielu reality show a šli do kina.

Trailer filmu Paríž (2008)

Príbeh v skratke:

Jean (Pio Marmai) sa desať rokov dozadu rozhodol, že opustí svoju rodnú zem Burgundsko. K tomuto rozhodnutiu ho dohnala nie len túžba objavovať nové svety ale aj komplikované vzťahy. Pretože „Vino nás spája“ ale dokáže aj rozdeľovať. Jean je z najstarší zo súrodencov a má ešte sestru Juliett (Ana Girardot) a Jéremyho (François Civil). Jean sa však musí po rokoch vrátiť domov jeho otec má vážnu chorobu a je koniec leta. To znamená prevziať zodpovednosť za rodinný podnik – chystá sa vinobranie. Ako to celé dopadne? Uvidíte  počas tohto mesiaca vo vašom kine.

Ako prvé ma dostalo:

Film „Víno nás spája“ ma uchvátil od prvej sekundy. Dostala ma hudba ale aj myšlienka, že režisér má neskutočný zmysel pre estetiku/detail. Od prvej sekundy vás upúta hudba a časozberné zábery na vinohrady počas celého roka. Dokonca aj detailné zábery na vinnú révu a jej postupný vývoj a dozrievanie hrozna. Podľa toho som si uvedomila, že tento film musel tvorcov stáť reálne nie len veľa práce ale aj času. Je to vlastne ako s vínom. Víno nás spája ale potrebuje čas. My pri ňom v lepšom prípade strávime čas v príjemnej spoločnosti a v tom horšom „stiahneme“ fľašu na posedenie a za ňou ďalšiu a ďalšiu. Ďalšia vec sú neskutočné farby. Doladenie ich reálnosť a perfektný strih.

Trailer filmu Víno nás spája – 2017 (CZ titulky)

Víno nás spája z môjho pohľadu:

Víno nás spája. Pijeme ho v spoločnosti priateľov, rodiny či pri príležitostiach osláv a podobne. Tento príbeh francúzskej rodiny nám toto heslo potvrdzuje, ale zároveň aj vyvracia. Medziľudské vzťahy sú zložité a tak je to aj v prípade Jeana. Vracia sa do rodnej zeme plný rôznych emócií. Dlho nevidel svoju rodinu. Dokonca neprišiel ani na pohreb svojej matky. A teraz bojuje jeho otec s vážnou chorobou. Samozrejme, že ich vzťah je komplikovaná záležitosť. Po príchode domov ho nečaká vrelé objatie ani zo strany súrodencov.

Film však ide úplne pod kožu postáv. Ukazuje, že každá postava zvádza svoj boj. Najmladší súrodenec nevie v sebe objaviť asertivitu. Sestra rovnako nevzbudzuje v okolí autoritu, ale zároveň ju ovláda bezmocnosť. A nakoniec je tu Jean. Toho celé roky trápi vzťah s otcom, chýba mu syn a sám netuší či miluje svoju manželku alebo nie. Uprostred tohto všetkého sa deje jedno veľké vinobranie ktoré si vyžaduje nie len čas ale aj skúsenosti. Táto udalosť je pre našich hrdinov testom. Otestujú si nie len svoju fyzickú ale aj emočnú kondíciu. Budú ich čakať ťažké rozhodnutia a prebdené noci. Zvládnu to? Ako to všetko vlastne dopadne?

Zdroj: Google

Trojitá dejová linka:

Víno nás spája bolo z môjho pohľadu po technickej stránke skoro dokonalé. Ale prečo skoro? Lebo vždy je čo vylepšovať. Stalo sa vám, že ste sa na film tešili? Prišli ste do kina a zrazu vám film niečo pokazilo? Mnohokrát je to časová os deja. Mnoho tvorcov využíva rôzne dejové (časové linky). Musím priznať, že ja som to na filmoch v mladšom veku neznášala, naopak teraz sa v tomto jave doslova vyžívam. Ideálne sa prosím posuňme aj o celé storočia a ja budem totálne uspokojená. Ako to bolo v prípade Víno nás spája?

Vidíme tu nie len súčasné dianie okolo hlavného hrdinu a ďalších postáv. Scenárista nezabudol na detstvo ktoré priamo ovplyvnilo vývoj hrdinov. Napríklad postavu Jéremyho (François Civil). Otec sa snažil z chlapca vychovať dobrého znalca vína. Ale nikdy sa ho neopýtal akú cestu si chce zvoliť on sám. Jean bol zasa najstarší a každá detská hlúposť zo strany súrodencov bola automaticky jeho zodpovednosť. Tieto dejové linky sa nám predvedú „v plnej paráde“ v závere filmu. Keď sa postava malého chlapca (Jean v minulosti) dostane do prítomnosti.

Zdroj: Google

Hudba, kostýmy a masky:

Víno nás spája je čistá prirodzenosť. V tomto filme som nevidela ani jedného nesympatického herca. Nikoho kto by mi nejako „vyčnieval z davu“ či proste nesedel. Maskérka vsadila na prirodzenosť. Z môjho pohľadu nebolo čo vylepšovať pretože pán režisér vsadil na prirodzenú krásu. Oblečenie či vlasy autentické a hercom som doslova uverila, že sú rodina.

Záverom:

Našla som tu len jedno mínus. Viac by som film propagovala lebo si myslím, že si to zaslúži. Vytrhne diváka zo zabehnutého, komerčného rytmu a konečne mu ukáže film ako zo života. Žiadne prehnané slzy, umelá vizáž ale proste film zo srdca so zmyslom pre estetiku. Scenár, kamera, réžia. Proste to ladí. Len to vieme všetko tak trošku predpokladať. Plusom však je, že to nie je žiadna traumatizujúca dráma. Všetky tie zvraty režisér podáva s ľahkosťou.

Moje hodnotenie: 8/10 (Hodnotím na škále 1-10 pričom 10 je najviac)

+ Dokonalá réžia

+ Neskutočné zábery (strih/farby a cit pre detail)

+ Autentické kostýmy, prirodzenosť/krása hercov

+ Hudba ktorá len perfektne dotvára film

-Tento film si ale fakt zaslúži poriadnu propagáciu v Česku a na Slovensku

– Dej sa dá trochu predpokladať a rovnako aj to ako to celé dopadne

Do hudby z tohto filmu som sa fakt zamilovala preto jednu zo skladieb nájdeš aj v mojom playliste na Spotify:

Nezabudni príspevok zdieľať na Facebooku.

Sleduj ma ma sociálnych sieťach:

Facebook 

 Instagram

  Twitter

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply