0
Z filmu a kníh

„Zrodila sa Hviezda/ A Star Is Born“

V kinách rotuje režisérska prvotina od Bradleyho Coopera s názvom „Zrodila sa hviezda“. Hlavnú úlohu si zahrá Lady Gaga a čaká Vás nie len skvelá hudba a strih, ale aj pomerne silno psychologická dejová linka. Tak všetci do kina Zrodila sa hviezda!

Žáner: Dráma/Romantika/Hudba

(USA, 2018, 136 min)

Réžia: Bradley Cooper

Scenár: Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

Kamera: Matthew Libatique

Hrajú: Lady Gaga, Bradley Cooper, Sam Elliott, Andrew Dice Clay, Rafi Gavron, Anthony Ramos, Dave Chappelle, Alec Baldwin, Ron Rifkin, Michael Harney, Barry Shabaka Henley, Michael D. Roberts, Rebecca Field, Willam, Greg Grunberg, Shangela, Drena De Niro, Eddie Griffin, Gabe Fazio, Matthew Libatique, Luenell, Lukas Nelson, Alberto Bof a i.

Producenti: Bradley Cooper, Bill Gerber, Lynette Howell Taylor a i…

Strih: Jay Cassidy

Príbeh Ally (Lady Gaga), ktorá žije skromne a sníva o kariére skladateľky. Cez deň pracuje, ako čašníčka a v noci sa mení na barovú speváčku. Svoj život nevenuje len spevu a práci. V spoločnej domácnosti žije so svojím otcom. Jedného večera opäť vystupuje v bare a všetko je ako obvykle až do momentu, keď sa na jej vystúpení nečakane zjaví country hviezda Jackson Mainea (Bradley Cooper). Ako to všetko dopadne sa ešte dnes môžete dozvedieť v kine (Presné časy premietania pre Bratislavu a Prahu na konci článku :)). Bude to tuctová „love story alebo ma film prekvapil? Stojí „Zrodila sa hviezda“ za Váš čas?

Príbeh nám ukazuje klasickú hru protipólu. Skromné dievča, ktoré si žije svoj život vs. hviezda ktorá si užíva ženy, slávu, peniaze, drogy a alkohol. Po náhodnom stretnutí v bare Jackson Mainea (Bradley Cooper) podľahne čaru krásnej Ally (Lady Gaga). Zisťuje, že nie je len krásna, ale aj talentovaná. Spev a skladanie je jej vášeň, ale vždy chcela byť skôr v úzadí než stáť pred svetlom reflektorov. Má veľmi nízke sebavedomie a tvrdí, že v progrese jej vždy bránil jej vzhľad.

Naopak, jej otec od detstva túžil po sláve, a preto dúfa, že jeho dcéra bude raz veľká hviezda. Jackson sa chytá príležitosti a rozhodne sa Ally pozvať na svoj veľký koncert. Ona sa vehementne pozvaniu bráni. Presvedčí ju nakoniec až jej otec. Po tom, ako ju Jackson vytiahol na pódium a spolu si zaspievali jej pieseň celé publikum nesie v hlave len jednu myšlienku: Zrodila sa hviezda.

Zrodila sa hviezda a život sa mení

Allly a Jack sa spolu vydávajú na turné a čaká ich nie len úspech v hudobnom biznise. Divák sleduje, ako sa vyvíja ich vzťah. Ally očarila publikum nie len svojím hlasom. Každého dostala aj jej skromnosť a profesionálny prístup k práci. Idylický život plný lásky začínajú pretkávať prvé prekážky. Jack a Ally si spolu užívajú slávu, alkohol a sex. Počas celého kolobehu na scénu prichádzajú prvé hádky.

Film môže na oko pôsobiť ako „doják,“ ale ukazuje hlavne psychologickú sondu do duše hlavných postáv. Zrodila sa hviezda a všetko v ich živote sa mení. Jack už nie je stredobodom pozornosti, a celý svet sa zrazu točí okolo Ally. Jeho ego to ťažko znáša. Utápa v drogách a alkohole. Ally sa mení nie len vizuálne, ale na čas „uletí“ aj jej charakter a sláva ju pohltí tak, že stratí vlastnú tvár.

Ako to už je, keď sa stretnú dve egá prichádzajú aj prvé obete. Všetko vyvrchoľuje fiaskom počas odovzdávania cien, kde Ally mala zažiariť.  Jack to však opäť nezvládol a premohla ho kombinácia drog a alkoholu.  Ako to všetko dopadlo?

„Neprestávajme veriť svojim snom….“

Vo filme nie je všetko čierno-biele a ukazuje nám nekonečnú lásku, oddanosť, vášeň a disciplínu. Hovorí o tom, že nestačí byť len v správnom čase na správnom mieste.  Hovorí o tom, že naša vášeň v nás musí stále horieť a občas musíme priniesť aj nejaké obete. Kam dokážeme v túžbe za svojim snom zájsť?

Záverečné hodnotenie

Možno si spomínate na Lady Gaga v blond parochni a opätkoch. Tá je však roky už dávno preč. Vo filme ukázala nie len krásu svojho vzhľadu, ale hlavne talent. Odviedla maximálne profesionálnu prácu. Krásne spevácke výkony, nádherná práca skladateľa a vo filme mal človek pocit ako, keby hrala samú seba. Bradley Cooper zas ukázal, že jeho „režisérske dieťa“ stojí naozaj za to. Príbeh síce vystaval na klasickej zápletke, ale diváka „možno“ prekvapí koniec. Všetko to ešte umocňuje skvelá hudba a strih ako čerešnička na torte. Cooper ukázal, že to vie nie, len ako herec. Môžeme ho považovať aj za skvelého speváka. Názor si môžete urobiť vo Vašom kine. Ako sa Vám film páčil nezabudnite napísať do komentáru ♥.

Zaujímavosti:

Rolu Ally mala stvárniť pôvodne Beyoncé. V úvahu padala aj Selena Gomez, Shakira či Demi Lovato. Všetky hudobné čísla sú live. Bola to jedna z požiadaviek producenta. Každé vystúpenie muselo byť, „takmer „na prvú“. Cooper chodil niekoľko mesiacov na hodiny spevu a denne trénoval 4-6 hodín. Jeho výkon si žiadal aj veľkú prácu s hlasom pri hovorenom texte, aby jeho hlas viac sedel k postave Jacka.

+Herecké výkony Coopera a Gaga

+Hudba a jednotlivé texty

+ dobrá kamera a lokácie

-Klasická zápletka

-Koniec je až prehnane dojemná estráda

Celkové hodnotenie: 9 z 10

Premietanie filmu Bratislava 4.12.2018

Premietanie filmu Bratislava 5.12.2018 (Zajtra)

Premietanie filmu Praha 4.12.2018

Premietanie filmu Praha 5.12.2018

Obrázky zo zdroja: www.csfd.cz

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply