0
Z filmu a kníh

„KOVY nám porozpráva skutočne OVŠEM (RECENZIA)“

YouTube. Súčasť sveta  nie len generácie Z ale aj tej mojej. Ja sama si neviem predstaviť, že si večer nezapnem video od svojho obľúbeného tvorcu. Práve Karel Kovář alias KOVY je na vrchole môjho, osobného rebríčka. Preto som si jeho knihu predobjednala som si vedomá, že fanúšikov má hromadu. Knihy od YouTube tvorcov nečítam ale táto ma prekvapila. OVŠEM  rozhodne stojí za Vašu pozornosť. Dnešná recenzia Vás snáď navnadí na jej kúpu. Príjemné čítanie. Bude to jednoducho OVŠEM ! 

Kto je to KOVY?

Tento rok bol pre neho jedným slovom úspech. Spolupracoval na veľa projektoch, predseda  Európskej komisie Jean-Claude Juncker musel čeliť nejednej ostrej otázke v spoločnom rozhovore.  Prázdninoval v Amerike a hlavne napísal svoju prvú knihu s názvom OVŠEM.

Je študentom marketingu pri tom všetkom stíha rodinu, cestovanie a tvorbu. Nenadarmo obsadil miesto aj v rebríčku 30 pod 30 českej verzie Forbes. Jeho videá nie sú len otrepané komerčné koncepty. Jedná sa o veľmi politicky uvedomelého človeka. Nebojí sa zobrať si na paškál ani súčasnú politickú scénu a natočiť video o voľbách. Áno. YouTuber môže práve Vášho pubertálneho syna/dcéru motivovať voliť. Okrem politiky rieši aj moderné závislosti ako je Instagram alebo selfie mánia. Pokiaľ sa chcete pobaviť nebojí sa paródie napríklad na Halinu Pawlowskú s ktorou sa následne nebojí urobiť rozhovor. Medzi moje srdcovky patria aj jeho dynamicky podané videá o cestovaní. Ten chlapec, nám nie len vo svojej knihe porozpráva OVŠEM :).

Keď YouTuber píše knihu…

…tak sa z môjho pohľadu môžu stať len dva scenáre. Buď dostane voľnú ruku a je cítiť, že sa na knihe naozaj podieľal. Či už je to po obsahovej alebo grafickej stránke. Cítite toho človeka doslova v každom centimetre knižky. V knihe proste cítite srdce. Tak to bolo aj v prípade Kovyho a knihy OVŠEM. Druhá verzia je čisto marketingová stratégia. Produkt za účelom „vytrieskať z YouTubera čo najviac pokiaľ je na vrchole.“ Priznám sa, že neviem o krajine kde by sa tak strašne Youtoberská scéna propagovala. Česko Slovensko v tomto podľa mňa úplne vedie. Úprimne si myslím, že to často-krát nie je len o firme/agentúre ktorá tvorcu oslovuje je to aj o človeku samotnom. To, že Youtubera nájdeme vo vlaku, propaguje zemiakové lupienky či produkty ktoré možno on sám nevyužíva, je vec jeho voľby. Preto som vďačná za tvorcov a ľudí ako je KOVY. Ono v akomkoľvek podnikaní je „človečina“ dôležitá. Samozrejme aj tie čísla ale všetko s mierou.

 OVŠEM z môjho pohľadu

Pár rokov dozadu by som bola zásadne proti tomu, že niekto v tak mladom veku má písať svoj životopis. Ale pokiaľ je to zaujímavá osobnosť ktorá má čo povedať (a to Kovy rozhodne je) prečo nie? Myslím, že už dávno nie je určená hranica toho kedy  je vlastne vhodné životopis písať. A kto si môže vlastne dovoliť písať životopis? KOVY si to môže dovoliť a kniha je zaujímavá nie len svojím obsahom ale aj formou. Práve tú som sa rozhodla rozobrať ako prvú. OVŠEM  má totiž nie len perfektnú obsahovú ale i vizuálnu stránku. Je vidieť, že KOVY si na projekte dal záležať a venoval mu dostatok tvorivej energie. 

Pri mnoho životopisoch sa mi stávalo, že som sa strácala v deji. Občas sa totiž stane, že autor skáče z miesta na miesto bez toho, aby podrobnejšie opísal súvislosti. Aj mne samotnej sa občas pri písaní stane, že nadobudnem dojem, že mi vidíte do hlavy. Ale kdeže. To je predsa nereálne…

Dokonca sa stáva, že veľmi pútavú knihu po obsahovej stránke, dokáže doslova zničiť grafická stránka. Tu sa to však nedeje nakoľko knihu tvoria materiály výslovne z archívu autora, čo je pre knihu ďalšie plus.

Detstvo

Preto sa mi veľmi páčilo, že OVEŠM nie je len šikovne zvolený názov z pohľadu marketingu. KOVY opisuje svoje (skoro) idylické detstvo. Mám pocit, že sa absolútne na nič nehrá a občas sa cítim ako duch sediaci na jeho pleci. Príhody z detstva nie sú len úsmevné, ale často-krát aj dramatické či dojemné. Napríklad príhoda o tom ako chlapci počas bezstarostnej, dovolenkovej prechádzky hádali železo z veže a jeho mamka bola zranená. Naopak s humorom a vtipom opisuje, že v jeho rodine je zvykom dávať si veľmi uletené prezývky a tak mu je jasné, že si určite všetci budeme myslieť, že sú rodina bláznov. Vtipne a trefne opisuje zoznámenie jeho rodičov v miestnom podniku a nezabudne dodať, že romantika sa už asi dávno „tvári trochu inak.“ Opisuje vzťah nie len k rodičom, ale aj k ďalším členom rodiny. Je cítiť, že ich rodinné väzby sú veľmi tuhé.

„Věřím v karmu. Svět není spravedlivý, ale pokud děláš samé špatné věci, karma si to pamatuje a jednou ti to dá pěkně sežrat! Moje hlavní motivace pro dělání dobrých skutků.“

Rozporuplná puberta

Moje doslova „milované“ obdobie. Myslím, že pre každého z nás to je jedno z najťažších období v živote. Snažíme sa zistiť kam vlastne smerujeme, čo nás baví a vyrovnať sa so svojou vlastnou identitou. KOVY v kapitole opisuje nie len chlapčenské zážitky zo školy. Otvorene hovorí o tom ako sa vnímal pri pohľade  do zrkadla a ako sa naučil vyrovnať sám so sebou. OVEŠM  je úplne prvá kniha kde som si ceruzkou zaškrtala obľúbené pasáže a dokonca zahla roh! Pretože niektoré výroky si chcem zopakovať znova a znova. Ako napríklad tento: Takže až zase ráno budete zděšeně zírat do zrcadla nebo se budete cítit na dně, nezapomeňte, že tohle si jednou za čas prožívá každý. I ti s na první pohled dokonalým Instagramem, autem, domem, životem nebo vzhledem uvnitř sebe možná svádějí obrovskou bitvu. Všichni jsme stejní nedokonalí.“

Presne toto potrebuje mladá generála počuť, že nedokonalosť je v poriadku. Netreba mať dokonalé proporcie a treba zahodiť za chrbát tie „dokonalé“ obrázky modeliek/modelov. Je to totiž jedna veľká lož.  

Věřím v Boha nepotřebuji k tomu žádnou církev, návod, knihu ani postup. Prostě věřím, že tam někde někdo je možná vypadá jako chobotnice, možná je to velká salámová figurka, každopádně já se snažím dělat co nejvíce dobrého, aby mě neseslal do pekel.“

 Opisuje  aj chlapčenské hlúposti, vzťah k škole a spolužiakom či dievčatám. Uvažuje o tom prečo ho „randenie“ nebaví až tak ako jeho kamarátov a rozoberá čo všetko vo svojom vnútri prežíva. Postupom času odhaľuje jedno „veľké tajomstvo“ nie len sebe, ale aj nám jeho fanúšikom. Tu nebudem písať nič konkrétne ale je to jedna z pasáží ktorá ma dojala k slzám. Nie je totiž jednoduché hovoriť otvorene. Na Slovensku a v Českej republike mám často-krát pocit, že sa odlišnosť názorov (a celkovo za svoj názor) sa musíme hanbiť. Je lepšie ak „držíš hubu a krok“.  Preto klobúk dolu KOVY, za tvoju odvahu písať naozaj OVŠEM…

Vášeň k cestovaniu

Podľa jeho slov cestoval už od detstva. Túto vášeň v ňom prebudila práve rodina. Brávala ho na výlety nie len po rodnej krajine, ale aj v zahraničí. Práve v tom období zistil, že je ako každé dieťa. Má veľkú dávku zvedavosti a miluje objavovať nové krajiny. To sa neskôr prejavilo aj v jeho tvorbe a dnes na YouTube točí cestovateľské videá. Celá pasáž o Expedícií Irán sa Vám krásne prepojí ak ste pred časom jeho videá sledovali. Ja som sa k nim vrátila počas čítania. A viete čo Vám poviem? Zrazu som ich vnímala úplne inak. A po prečítaní príhody z letiska cestou do Osla som skoro umrela od smiechu. Aj keby som mala knihu kúpiť len pre túto historku, absolútne by som to neľutovala.

Začiatky tvorby, prvé sklamania a sny

Všetci považujeme YouTube za veľkú továreň na sny. Možno z jedného pohľadu to tok aj je. Ale práve kniha OVŠEM od Kovyho ukazuje ako sa dostal doslova z ničoho niekam. Nie je to len pozlátko. Sú to hodiny času, nápadov, kreativity a odriekania.  V knihe opisuje úplný začiatok ešte v časoch keď bol YouTube iba o hraní hier. Dokonca zažíva faloš a pretvárku doslova na vlastnej koži.  

Odkaz pre autora…

Dala by som túto knihu prečítať nie len deckám ale hlavne rodičom. Aby zmizol ten predsudok, že robiť YouTube je len o komerčnej tvorbe a peniazoch. Že tvorcovia sú len prerastené deti. Pretože práve KOVY dokazuje opak. Ďakujem, že ma inšpiruješ. Verím, že sa aj mne splní sen o našom spoločnom rozhovore. Knihe dávam 10 bodov z 10 a nie z dôvodu, že sa jedná o môjho obľúbenca. Kniha Vás donúti sa zamyslieť nad životom, rozplače aj rozosmeje. Tak by to malo pri správnej knihe byť. Či už YouTuberov milujete alebo naopak, táto kniha pre Vás nebude sklamaním. Nakoniec aj citáty ktoré som vybrala, sú toho dôkazom.

KOVY na sociálnych sieťach:

YouTube KOVYhttps://www.youtube.com/channel/UCGC8o-hW_TS-UpnThU0Wa1w

YouTube  Gameballczhttps://www.youtube.com/user/Gameballcz

Instagram: https://www.instagram.com/kovy_gameballcz/?hl=cs

Twitter: https://twitter.com/kovy_gameballcz?lang=cs

Nezabudni ma sledovať na sociálnych sieťach:

Facebook 

Instagram 

Twitter 

V prípade spolupráce/dotazu ma kontaktujte na: kontakt@kristendiary.com

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply