0
Motivácia

,,Ako si plánujem svoj čas?“

Vplyvom okolností som koncom roku 2018 zistila, že plánovanie vôbec nie je moja silná stránka. Kedysi mi všetko išlo od ruky tak nejako samo, ale dnes potrebujem postup. Najmä v prípade, že nechcem žiť v chaose a veci mať pod kontrolou musím plánovať.

Pravidelne čítam internetové (a tlačené) vydanie Forbes. Najviac ma dokážu nakopnúť články  v rubrike Forbes Espresso. Smelo odporúčam aj Slovenskú, aj Českú verziu uvidíte, že nebudete ľutovať.Tu som koncom roka natrafila na článok nie len o prokrastinácií, ale aj o aplikáciách na plánovanie Vášho denného harmonogramu.

Prokrastinácia (z latinského pro crastinus na zajtrajšok) je označenie pre chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr (na zajtra). Treba však podotknúť, že ide o psychickú záležitosť, na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzická (Zdroj: Wikipédia).

Elektronické plánovanie

A tak prišla do môjho života jednoduchá, prehľadná a hlavne užívateľsky prístupná aplikácia COZI. Tento plánovač používajú manažéri na celom svete.  Je dostupný pre Android, Apple a prihlásiť sa môžete aj na webe cez Vás počítač. Viac informácií nájdete na: https://www.cozi.com/. Táto možnosť mi umožňuje mať všetko po ruke, a prakticky kedykoľvek mať prehľad nie len o svojom harmonograme. Prostredníctvom jednoduchej pozvánky môžete pridať do okruhu rodina kohokoľvek a po jeho schválení zdieľať kalendár. Je samozrejmosťou, že aplikáciu musí používať prípadne si ju nainštalovať.

V mojej kabelke nesmie chýbať Motivačný diár 🙂

Staromódne plánovanie na papier

Poviem Vám to úplne „na férovku“ už od momentu ako mi pred školou len tak, prestala fungovať Nokia 3310 technológiám stopercentne nedôverujem. Preto neplánujem  len elektronicky, ale aj na papier. Na pracovnom stole mám už druhým rokom plánovač od A cup of style. Plánovač na rok 2019 má pastelovo-ružovú farbu a jednoduché grafické prevedenie.  Tento plánovač mám, buď položený alebo rovno nalepený na stole. V prípade záujmu si plánovač môžete stiahnuť tu: http://shop.acupofstyle.com/ke-stazeni/mesicni-planovac-2019/. Ja si do tohto plánovača zaznamenávam kľúčové úlohy/ stretnutia s časom prípadne ak k danému dňu uhradiť.

 

A cup of style majú okrem plánovača aj svoj Motivačný diár. Diár je v menšej a väčšej veľkosti. Ten menší je jednoduchší a v pohode sa Vám zmestí do menšej kabelky. Väčšia verzia obsahuje viac druhov plánovačov  (vyberie si fakt ktokoľvek). Tento rok je grafika ešte príjemnejšia a diár obsahuje motivačné texty a aj priestor na Vaše poznámky. Ja som si v prvej polovici januára kúpila diár so zľavou 10 percent formou balíčku (okrem diára obsahuje ceruzky, TO DO LIST a sadu samolepiek). Diár si môžete objednať tu: http://shop.acupofstyle.com/papirnictvi/. Na tento diár nedám dopustiť a robil mi spoločnosť aj počas roka 2018.

Okrem plánovača a diára mám pre prehľadnosť na stole ešte klasiku v podobe stolného kalendára.

Plánovanie práce

Samozrejme aj proces práce potrebuje svoju organizáciu. Počas práce sa snažím jednotlivé úlohy obodovať na stupnici od 1-5. Pričom najvyššie číslo je najťažšia úloha. Keďže ráno som najproduktívnejšia najťažšie úlohy si nechávam  na začiatok dňa a na tie ľahšie sa aspoň môžem tešiť :).

Nedávno som čítala článok o tom, že prácu si treba rozdeliť na „jednotlivé sekcie“ intenzívne pracujeme 20 minút a následne si dáme 5-10 minút prestávku. Sama na sebe som zistila, že tento trik na môj mozog naozaj funguje. Som menej unavená a zvládnem toho viac.

Určite mi napíšte, ako si Váš čas plánujete. Pomohlo Vám niečo z môjho výberu? Používate okrem elektronického aj klasický diár? Budem sa tešiť na Vaše plánovacie „úchylky“  ja ich mám zjavne až príliš veľa.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply