0
Motivácia

10 +1 vecí, ktoré môžeš robiť teraz a zmenia tvoj život navždy

Bratislava – Už som si počas situácie, ktorá aktuálne sužuje celý svet prešla šokom, vzdorom a myslím, že situáciu postupne spracovávam. Svet sa postupne regeneruje, čo dokazuje čistá voda v Benátkach, kde sa navrátil život a čistejší vzduch. Keď spracujeme a prijmeme všetko, čo sa okolo nás deje zistíme, že môžeme zmeniť náš život – navždy.

  1. Počúvaj seba

Žijeme v uponáhľanej dobe, ktorá je instantnejšia, než rezancová polievka zo supermarketu. V práci sme čoraz viac, a tak obmedzujeme sociálne kontakty. Zabúdame nie len na priateľov a rodinu, ale aj samého seba. Aj to je dôvod, že čoraz viac ľudí má depresie, stavy úzkosti a ďalšie zdravotné problémy. A pritom to, najjednoduchšie, čo môžeme pre seba urobiť je to, že sa budeme venovať sami sebe. Stačí ak budeme o veciach pár minút denne premýšľať. Čo nás teší? Čo nám prekáža? Kam chceme smerovať? Aké sú naše krátkodobé a dlhodobé ciele?

   2. Zmeň život

Ver mi, že sama viem, ako ťažko si človek priznáva, ak ho nebaví zamestnanie, v ktorom pracuje. Možno v tomto období veľa z nás o prácu príde, a tak nie je od veci zamyslieť sa či nás to, čo robíme –  naozaj baví. Možno je ti to už celkom jasné, ale bál/a si sa to vnútorne priznať. Možno ťa láka iné odvetvie – alebo je tvoj šéf jednoducho idiot. Nech už je to, ako chce, teraz je ten správny čas robiť a objavovať to, čo z tvojej práce nebude robiť povinnosť. Naopak, stane sa pre teba poslaním.

   3. Cvič      

Je veľmi ťažké začať s cvičením. Vo fiitness centre sa možno hanbíš, a tak je dokonalé obdobie na „predprípravu“, ktorá ťa namotivuje po karanténe zavítať tam s úsmevom a odhodlaním. Na internete nájdeš veľa inšpirácie. Ja odporúčam menej technicky náročné cviky, ktoré môžeš postupne sťažiť. Tu platí jednoduché pravidlo. Radšej menej opakovaní správne, ako veľa a fyzicky si ublížiť a ver mi, že čerpám z vlastnej skúsenosti. Od úplného začiatku sa naučíš Yogu na Youtube kanáli  – Yoga With Adriene.     

Kde cvičím?

Bežne cvičím vo fitness centre FitNation.sk, ktoré najdete v Bratislave. Je založené na trénigu s osobným trénerom, ktorý ti ušije na mieru. Verím, že sa  po tomto všetkom odhodláš a pôjdeš do toho  so mnou! Na prvom tréningu dostaneš konzultáciu, meranie a zacvičíš si úplne ZDARMA! Tak sa pridaj k nám :). 

 4. Utuž a „oprav“ pokazené vzťahy

Na dnešnej dobe je skvelé, že bez toho, aby si sa pohol z domu, môžeš vidieť kohokoľvek v reálnom čase. Myslím, že nie je lepšie obdobie na to , aby si využíval mobilné technológie. Všetky tie aplikácie ti teraz zabezpečia sociálny kontakt, a tak sa vyhneš úzkosti a depresií. Navyše, ak má tvoja babka a dedko doma počítač, tak pomôžeš zároveň im. Vzhľadom na to, že najrizikovejšia je práve staršia skupina ľudí, tento spôsob komunikácie potrebujú, ako soľ, aby mohli hovoriť o tom, čo teraz cítia vo svojom vnútri.

 5. Pomáhaj starším a slabším

Aj napriek tomu, že máme v tomto období sedieť doma, tak s rúškom môžeš svojej babke či staršej susede odniesť nákup, ktorý im položíš pred dvere. Môžeš doma ušiť rúška a finančne prispať napríklad zdravotníckemu personálu. A ver tomu, že pri poslednom bode nemusíš z domu vystrčiť ani malíček.

6. Pracuj na svojom talente

Je ideálny čas na to, aby si sa zdokonalil/a v maľovaní, písaní či začal/a pracovať na novom projekte, ktorý dlho odkladáš. Teraz môžeš skúmať nové techniky a plniť si akékoľvek kreatívne sny.

7. Vzdelávaj sa a čítaj

Máš nedostatok v nejakej schopnosti, ktorú potrebuješ v práci/ škole? Teraz je čas na to, aby si k tomu všetko doštudoval. Momentálne prebieha plno online kurzov, ktoré sú častokrát zdarma. Za povšimnutie stojí napríklad portál coursera.org, kde nájdeš certifikáty zo svetových univerzít a spoločností. Verím tomu, že máš doma množstvo kníh, na ktoré si nemal/a čas a teraz je tá správna chvíľa. Ak máš v hlave zmätok, tak pomôže napríklad literatúra pre rozvoj osobnosti. Za povšimnutie stojí napríklad kniha Osho – Kreativita.

8. Teš sa z maličkostí

Viem, že to bude asi najväčšie klišé, ktoré sa tu dozvieš. Ale je to naozaj podstatná vec, ktorá nás udrží pri živote bez toho, aby sme sa zbláznili. Ja sa napríklad večer teším na raňajky a oblohu, ktorá je vždy neskutočne krásna. Alebo si naplánuj harmonogram vecí, ktoré chceš na ďalší deň urobiť a urči jednu, ktorá ti robí najväčšiu radosť. Ideme do toho spolu?

Autor fotografií: sangarin_tango

9. Plánuj, plánuj, plánuj…

Áno ja viem, že je to iné plánovanie ako v čase, kaď si v práci/škole. Ale posnaž sa počas dňa dodržiavať harmonogram. Je to dobé nie len pre psychiku, ale aj na to, aby si  zachoval/a  pravidelnosť, ktorá ti pomôže opätovne naskočiť do „normálneho“ života.

10Teš sa na veci, ktoré nastanú „po corone“

Ak nás táto doba okrem súdržnosti má niečo naučiť, tak je to, že si máme vážiť (ne)obyčajné veci. Verím, že si budeme vážiť rodinu, priateľov, možnosť cestovať a vychutnáme si oveľa viac napríklad kávu v kaviarni. To sú veci, na ktoré sa môžeš tešiť denne.

BONUS

Viem, že to hovoria všetci, ale prosím obmedzme čas vonku. Je to dôležité pre našu záchranu. Prospeje 30 minút v prírode denne, ale aj to len v prípade, že máte rúšku. Nezabúdajte na umývanie rúk a dezinfekciu povrchov. A hlavne! Zachovajte chladnú hlavu a verte, že čoskoro sa to všetko skončí. Jediné čo teraz potrebujeme je disciplína.   

Playlist na Marec 2O20

 

 

 

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply