0
Z filmu a kníh

Bohemian Rhapsody (Recenzia)

Životopisný / Dráma / Hudobný

Veľká Británia / USA, 2018, 134 min


Réžia: Bryan Singer

Scenár: Anthony McCarten

Kamera: Newton Thomas Sigel

Hrajú: Rami Malek, Lucy Boynton, Gwilym Lee, Ben Hardy, Joseph Mazzello, Aidan Gillen, Allen Leech, Tom Hollander, Mike Myers, Jess Radomska, Aaron McCusker, Ace Bhatti, Jack Roth, Michelle Duncan, Max Bennett, Dermot Murphy, Tim Plester, Meneka Das, Priya Blackburn, Dickie Beau, Neil Fox-Roberts, Philip Andrew

Producenti: Graham King, Jim Beach

Strih: John Ottman

Scénografia: Aaron Haye

Kostýmy: Julian Day

Zdroj: www.cinemax.sk

 

 

„Filmová jeseň v znamení hudby“

Priznám sa, že tohtoročnú zimu  som sa obzvlášť tešila. V kinách rotuje stále „Zrodila sa hviezda“ a do sveta fantázie Vás zavedú „Fantastické zvieratá“. Kto však miluje hudbu a silné príbehy zároveň, táto zima je pre neho ako stvorená. Do kín prichádza vyvrcholenie môjho „filmového roka“ Bohemian Rhapsody  a verte mi, že nečítať všetky tie recenzie, čo sa na mňa hrnú bolo veľmi ťažké.

 

Keď som videla v kine po prvýkrát upútavku na Bohemian Rhapsody  moje srdce sa rozbúchalo ako o závod. Vážne sa rozhodol niekto spracovať príbeh Freddieho Mercuryho a legendárnej skupiny Queen? Môže divák očakávať naozajstnú kvalitu? Nebude to len biznis? Myslím, že nie som jediná, čo mala v hlave kopu podobných otázok.

Film Bohemian Rhapsody v začiatku jemne načrtáva život Freddieho Mercuryho od mladosti až po geniálnu skladbu Bohemian Rhapsody. Možno vyznieva trochu ako, klišé o chlapcovi zo Zanzibaru nebol len nositeľom výnimočného hlasu, ale aj špecifického vzhľadu a správania. Freddie bol proste osobnosť predurčená na show biznis. Od začiatku ho film zobrazuje ako cieľavedomého a značne sebavedomého muža. Vedel, že jeho hlas je niečo, čo nikto doteraz nepočul a celé to dokázala krásne „dokresliť“ jeho charizma a podčiarknuť image.

Zdá sa, že umenie mu bolo predurčené od detstva sa venoval klavíru. O tom akú bude mať Queen hudbu vedel už od začiatku. Nechcel nič tuctové, ale naopak nápadité a iné. Miloval operu a z nej vychádzala aj jedna z najlepších skladieb Bohemian Rhapsody. Pre producenta dlhá a málo komerčná skladba. No Freddie v nej nechal kus svojej duše. Mnoho fanúšikov túto skladbu miluje, ale počula som aj názory, že je príliš dlhá, disharmonická a divná.  Pre mňa je to  pomyselná Queen všetkých skladieb.

„Cesta je cieľ…“

Z môjho pohľadu bol Freddie Mercury počas svojho života na dlhej ceste. Táto cesta bla zároveň aj jeho cieľom. Ak od filmu očakávate dokumentárne spracovanie nedočkáte sa ho. Ide o úplne odlišné spracovanie, ako je napríklad film Whitney. Film neobsahuje žiadne reálne výpovede. Nie je to dokument v ktorom nájdete autentické zábery, fotografie a príbehy od reálnych osôb v jeho živote.

Aj napriek tomu, že film Bohemian Rhapsody nie je dokument je rozhodne zatiaľ naviac autenticky spracovaným filmom o nejakej osobnosti, čo som doposiaľ videla. Za príklad uvediem koncert Live Aid. Ak si pozriete zábery z tohto koncertu dostupné na YouTube zistíte, že tvorcovia Bohemian Rhapsody mysleli na každučký detail či už išlo oblečenie, alebo počet pohárov Pepsi a piva na klavíri.

Skúste si tento koncert dohľadať a porovnať zábery s filmom. Je to fakt neskutočne autentické. Ak milujete hudbu od Queen poteší Vás, že sa nejedná o žiadne cover verzie. Všetky skladby sú originálneho znenia a vy si tak môžete vychutnať výbornú hudbu.

„V hlavnej úlohe Rami Malek“

Tohto herca môžete poznať hlavne zo seriálu Mr. Robot a objavil sa aj v známej upírskej sérií Twilight. Jeho prevedenie je doslova ukážkové až má človek pocit, že sa pozerá na samotného Freddieho Mercuryho.

Rami si údajne študoval mimiku a gestá tak, aby mal divák, čo najviac autentický pocit. Nečudo, že film dostal aj nomináciu na najbližšie filmové ceny Zlatý glóbus. Uvidíme či bude nominácia premenená, ale cítim v kostiach, že áno.

Jedná sa hlavne o perfektne hudobne spracované dielo. Samotná dejová linka je pomerne jednoduchá. Ukazuje hlavne to, ako sa vyvíjal príbeh samotnej hlavnej postavy. Jeho cestu od jednoduchého chlapca až po hviezdu pódií. Ukazuje jeho jedinečnosť, zapálenie pre hudbu, ale aj extravagantnosť.

,,Byť sám sebou“

Mám pocit, že toto posolstvo filmu v dnešnom svete potrebujeme počuť. Bez ohľadu  na to či si gay, biely, kresťan alebo žid. Si to ty. Máš jedinečnú príležitosť dokázať, čo je v tebe tu a teraz. A práve o tom je príbeh s názvom Bohemian Rhapsody. Každý z nás si môže z filmu odniesť svoju pravdu. Tú skutočnú pozná len Freddieho okolie…

 

+ výborný herecký výkon herca

+ celé hudobné spracovanie sú originál songy

+ filmu nechýba humor

+rekvizity a kostýmy sú totálna autenticita

BONUS Všetky ukážky v jednom + zákulisie 🙂

 

Celkové hodnotenie 10/10

Bol/a si v kine? Napíš mi čo sa ti na filme (ne)páčilo. Rada budem s Vami viesť diskusiu.

 

 

 

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply