0
Z filmu a kníh

„GLOSA: 25. Český lev výsledky a zhrnutie galavečera“

Už niekoľko rokov sa začiatkom marca odovzdávajú ceny za tie najlepšie filmy v Česku a na Slovensku. Jedná sa o malého „Oscara“ a aj napriek všeobecnej kritike si myslím, že Český lev má svoju úroveň a hlavne svoje miesto. Český lev nám umožňuje nie len vidieť hviezdy v krásnych róbach ale plne si uvedomiť, že v Československu stále vieme točiť skvelé filmy. Tento rok však Český lev nebol len o filmoch, ale prirodzene aj o súčasnej politickej situácií nie len v Česku a na Slovensku, ale aj celej Európe.

Filmy sú pre mňa vášeň. Tie české sú od puberty moja najväčšia slabosť. Dlho som hovorila, že ak chceme tvoriť filmy u nás doma (na Slovensku), musíme sa spojiť práve s Českom. Konečne sa to všetko deje a ja som po včerajšom odovzdávaní opäť o trochu viac hrdá na fakt, že som sa ešte stihla narodiť v našom krásnom Československu. Vekovo sme na tom ja a Český lev (skoro) rovnako. On tento rok oslávil 25 a ja 26 rokov. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo ma Český lev z roka na rok viac priťahuje.

Moderátor večera:

Večerom už po druhýkrát sprevádzala Adela Vinczeová. Jej moderovanie sa nezaobišlo bez predchádzajúcej kritiky, zo strany Čechov. Tento fakt však v úvode vtipne poznamenala a ukázala tak, že dokáže byť nad vecou. Opätovne sa dookola v diskusiách na Facebooku Českého leva opakovala otázka: „Prečo moderuje Českého leva Slovenka?“ Pre mňa otázka irelevantná a bezpredmetná. Bez ohľadu na to či máte Adelu v láske alebo nie, počas celého večera bola veľmi profesionálna, vtipná a hlavne pohotová.

Pripomeňme si 24. ročník odovzdávania cien Český lev 

Stáť počas celého večera na pódiu s myšlienkou, že mnoho ľudom vaša prítomnosť zľahka povedané, neimponuje je naozaj výzva. Počas večera nastala nejedna spoločensky nepríjemná situácia ale Adela s humorom sebe vlastným a veľkou dávkou profesionality všetko zvládla.

Politická a spoločenská situácia ako téma večera?

Český lev je prestížna spoločenská udalosť. Je preto prirodzené, že sa ho dotýka nie len téma filmu, ale aj spoločenské dianie okolo nás. Už v úvode zaznel výrok o tom, že tvorcovia ďakujú za organizáciu Českej televízií ktorá nie je majetkom žiadneho oligarchu. Že je potrebné si túto inštitúciu udržať. Dokonca zaznela priama výzva:„Nevoľte Zemena.“ Práve prezident nedávno adresoval smerom k televízií veľmi nelichotivé poznámky. Viac si prečítajte v linku.

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/216499-zeman-a-soukup-se-na-barrandove-tvrde-pustili-ct-pak-prisla-hodne-drsna-slova/

Nezabudlo sa ani na vraždu Jána Kuciaka a jeho priateľky. Slovenská herečka Táňa Pauhofová mala na sebe krásne modré šaty s odznakom vyjadrujúcim sústrasť. Na pretras prišla aj Československá politická scéna. Zaznel aj výrok o tom, že si nesmieme nechať vziať slobodu slova a nemôžme dovoliť politikom ich doterajšie správanie. Mnoho ľudí sa počas večera vyjadrovalo, že politika sa na takéto spoločenské podujatie nehodí. Že je to nevhodné a Český lev sa po včerajšom rozdeľovaní cien definitívne pochoval a nemá úroveň. Ja sa však pýtam: „Prečo nie?“ Je to veľká spoločenská udalosť ktorá má na nás dosah a treba využiť jej moc pokiaľ dokáže pozitívne ovplyvniť ľudí.

Ocenené filmy za rok 2017

Tento rok v ankete hlasovalo celkovo 168 akademikov čo znamená 57% všetkých členov akadémie. Tak ako v minulom roku ovládol Českého leva film Masaryk. Mimochodom film je geniálny a treba si ho určite pozrieť! Tento rok to bol film Bába z ledu v ktorom si hlavnú úlohu zahrala naša geniálna Zuzana Kronerová. Dostala ocenenie v kategórií „Najlepší ženský herecký výkon“ v hlavnej úlohe. Tento film si za večer odniesol celkovo šesť krásnych ocenení a to nasledovné:

Bába z ledu

„Najlepší film“ -producenti Pavel Strnad, Petr Oukropec

Najlepšia réžia“ – Bohdan Sláma

Najlepší scenár“– Bohdan Sláma

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe“ – Pavel Nový

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe“ – Petra Špalková

Som veľmi rada, že bodoval aj úžasný film Po strništi bos recenziu na film si môžeš prečítať tu:

https://www.kristendiary.com/svet-filmu/po-strnisti-bos

Film získal celkovo tri krásne ocenenia a to nasledovné:

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe“ – Oldřich Kaiser

Najlepšia Kamera“ – Vladimír Smutný

Najlepší zvuk“ Jakub Čech, Claus Lynge

Ďalej získal dve neštatutárne ceny a to za kategóriu „Cena filmových fanúšikov“ – Jan Svěrák a „Najlepší filmový plagát“ – Jiří Karásek, Lukáš Fišárek.

Dve krásne ceny si odniesol film Milada o Milade Horákovej a to v kategórií: „Najlepšie kostýmy“ – Simona Rybáková a „Najlepšie masky“ – Andrea McDonald .

Ostatné kategórie

Mimoriadny prínos českej kinematografii“Alois Fišárek Veľmi som držala palce skvelému filmu Červená -réžia Olga Sommerová – producent Pavel Berčík získal cenu v kategórií „Najlepší dokumentárny film.“ V kategórií „Najlepší strih“ má zaslúžene cenu Slovenské zastúpenie za veľmi diskutovaný film Špina – Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková. „Najlepšia hudba“Křižáček – Irena a Vojtěch Havlovi. „Najlepšia filmová scénografia“Lajka – Aurel Klimt, Martin Velíšek, František Lipták. „Najlepší televízny film lebo miniséria“ – Spravodlivosť (Česká televize), režia: Peter Bebjak – producenti: Kateřina Ondřejková, Rastislav Šesták – scenár: Tomáš Bombík. „Cena MAGNESIA za najlepší študentský film“ (neštatutárna víťaz okrem ceny získa 100 000 Kč na tvorbu a máme tu znovu Slováka) Atlantída, 2003 – Michal Blaško, „Najlepší dramatický televízny seriál“ – Svat pod hlavou (Česká televize), réžia: Marek Najbrt, Radim Špaček – producenti: Vratislav Šlajer, Michal Reitler – scénář: Ondřej Štind.

Záverom:

Bez ohľadu na to v akom duchu sa tento ročník Český lev niesol. Tak ako aj celovečerná „téma“ dokazuje, že nemáme mať strach hovoriť o veciach nahlas. Filmy roku 2017 pripomínajú minulosť a ukazujú, že dnešné časy sú naozaj rozdielne a ľahko sa môže stať, že sa ocitneme znova tam kde nechceme. Preberajú však aj zložité politické a spoločenské témy. Chce to odvahu hovoriť nahlas o znásilnení, minulom režime či vojne prostredníctvom očí dieťaťa.

Všetkým výhercom srdečne gratulujem a verím, že rok 2018 bude rovnako bohatý na skvelé filmy. Rovnako verím, že sa mi raz na túto veľkú, filmovú udalosť podarí konečne dostať osobne. Nezabudnite podporovať kinematografiu a ja sa už teraz teším na nasledujúci ročník. Dovidenia v roku 2019.

Dôležité odkazy:

Web CFTA: http://filmovaakademie.cz/

Všetky nominované/ocenené filmy online len za 100Kč si môžeš pozrieť tu:

http://filmovaakademie.cz/cz/filmy-online

Český lev Facebook: https://www.facebook.com/ceskylevcfta/

Česky lev Instagram: https://www.instagram.com/ceskylev/?hl=cs

Sociálne siete: 

Facebook 

Instagram 

Twitter 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

2 komentáre

 • Reply
  Filmař25
  12.3.2018 at 16:50

  Milá paní blogerko,
  soustředíte se na věci, které nemají s kinematografií nic společného a tím pádem nepatří na akademické udílení cen v oblasti filmu.
  Dále se svým věkem 26 let, který zmiňujete v textu, bych rád věděl, jak můžete soudit předchozí režimy aniž byste je zažila.

  Netrpělivě očekávám Vaši odpověď.

  Se srdečným pozdravem
  Filmař25

  • Reply
   kristend
   12.3.2018 at 18:08

   Dobrý deň, v prvom rade veľmi pekne ďakujem za názor ktorý samozrejme rešpektujem. Možno máte pravdu, že človek by nemal niečo súdiť pokiaľ to nezažije ale na druhej strane, stačí si naštudovať literatúru, dohľadať záznamy, urobiť rešerše o tom ako politika fungovala. Z môjho pohľadu to nie je správny režim a nesúhlasím s ním. Ak to však niekomu vyhovuje tak to rešpektujem a vypočujem si argumenty prečo a zamyslím sa. Mnoho filmov roku 2017 bolo práve aj z obdobia minulého režimu, takže ak sa v rámci večera spomenie momentálna politická situácia ja na tom nič zlé nevidím. Skôr je pre mňa prehnané a už úplne umelo vytvorené všetko ohľadom „Me too“. Vyťahovať to je už na pováženie. Prajem pekný večer a nech sa Vám darí.

Leave a Reply