0
Motivácia

8 rád pre efektívnu prácu z domu

Bratislava – Je isté, že epidémia nového vírusu COVID-19 zmení celý svet. Už teraz vieme, že aktuálna situácia bude mať dopad na ekonomiku v celosvetovom meradle. Tá sa zastavila a sami nevieme, kedy sa opäť rozbehne. Kto môže, ten pracuje z domu. Ako na efektívny home office, ktorý prinesie ovocie tebe aj firme, pre ktorú pracuješ?  

  1. Vytvor si miesto na prácu

Nie je to až také ťažké, ale základom je vytvoriť si miesto, kde budete naozaj len pracovať. Verte mi, že sa to dá, keď to zvládame my vo dvojici v garsónke. Je to síce náročnejšie, ale dá sa to. V podstate vám stačí pracovný stôl a počítač, ak je vám to pohodlnejšie, tak môžete pracovať aj na gauči. Čo vám však z vlastnej skúsenosti neodporúčam, je práca priamo z postele. Tam by ste mali už len oddychovať. Prípadne robiť „to“ druhé :).

  1. Maj dennú rutinu

Je potrebné, aby si počas práce mal/a dennú rutinu, ktorú si zachováš. Je to ochrana, ktorá zabezpečí, aby si neprokrastinoval/a napríklad na sociálnych sieťach alebo pri upratovaní, čo sa ti možno inokedy nechce  teraz si povieš, že „však karanténa“.

  1. Urob si „TO DO LIST“

Takzvané „TO DO“ listy sú teraz veľmi in a myslím, že až teraz naozaj získajú na svojom účele. Začni svoj pracovný deň tak, že si napíšeš všetky pracovné úlohy, ktoré chceš urobiť a poprípade si presne urči, v ktorom čase na nich budeš pracovať.  Ja používam „TO DO LIST“ od A cup of style, ale ten už nie je v predaji. Aktuálne majú v ponuke týždenný plánovač, ktorý je tiež super. Ak si skôr na plánovanie elektronicky a chceš mať úlohy zladené so svojim teamom, tak si môžeš nezdieľať Kalendár v Outlooku, Apple zariadení, alebo použiť šikovnú aplikáciu Cozi, ktorá je vhodná ako pre biznis, tak pre plánovanie voľného času. A dôležité je hlavne to, že je FREE (bezplatná).

  1. Nezabudni na kolegov

Niekto z kolegov sedí v kancelárií a ďalší pracuje z domu presne, tak ako ty. Nezabudni na kolegov a zostaňte v kontakte cez video hovory a e-mailom. Tu platí presne to isté, čo som písala v predchádzajúcom článku. Sociálne kontakty sú dôležité nie len pre efektívnu prácu, ale aj psychiku. Kľudne si s kolegom daj cez chat „virtuálne pivko“.

  1. Oddychuj a stanov kedy

To, ako budeš pracovať si určíš sám. Dôležitá je efektivita, kontinuita a samozrejme, že aj kvalita odvedenej práce. Karanténa sa raz skončí, a ak to odflákneš, tak budeš problému čeliť „face to face“. Oddych počas dňa je najdôležitejší pre regeneráciu. Ideálne je, ak si určíš presne kedy sa naješ a urobíš si prestávku na kávu. Prestávku využi na doplnenie tekutín a krátky, strečing, ktorý ťa nakopne.

  1. Si doma, nie v base

Aj počas dňa nezabudni na to, že máš v dome členov rodiny. Nikto ťa nevyhodí z práce za to, že s nimi v rámci prestávky prehodíš pár slov. Si doma, a to, že budeš hovoriť o svojej práci ti dokonca môže pomôcť v prípade, že riešiš problém a nevieš si rady. Ako sa nakoniec hovorí, tak viac hláv znamená aj viac rozumu.

  1. Stop sociálnym sieťam

Nezabudni, že ak sociálne siete nie sú nástrojom, ktorý potrebuješ v práci – skús sa im jednoducho vyhnúť. Je pravdepodobné, že sa na nich „zasekneš“ na niekoľko hodín a tvoja práca sa natiahne až do večera, a to nechceš.

  1. Kedy skončiť?

Je veľmi dôležité, aby si v prípade práce z domu vedel/a povedať dosť. Nakoľko pracuješ z domu, tak môžeš začať skôr a potom samozrejme, skôr skončiť. Naopak, ak to tvoja práca umožňuje a lepšie sa ti pracuje neskôr, môžeš si prispať. Je však dôležité dopriať si dostatok času na regeneráciu, aby si zvládal/a ďalší deň v pohode. Cez pracovný týždeň ti odporúčam obmedziť alkohol, ktorý je veľký nepriateľ efektivity.

Playlist na Marec 2020

 

Kontakty a sociálne siete:

Youtube: Kristen Diary

Facebook: Kristen Diary

Instagram: kristendiary

Twitter: Kristen_Diary

Spotify: kristendiary

E-mail:  kontakt@kristendiary.com

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply